Боби Илинов е пътешественик, обиколил света. За нещо интересно при пътуването му в азиатски страни ни разказва в следващите редове.

На първата снимка съм в курорта Патая, Тайланд, и държа мляко “България”, което е най-популярно тук и най-купувано. Наричат го йогурт (yogurt “Bulgaria”).

На втората снимка, на остров Бали, Индонезия, е хванат в кадър автомобил с реклама на Bulgarian yogurt, като интересното в случая е, че не местно азиатско момиче е заснето за рекламата, а красива българка, която, оказа се, я има и в други рекламни кампании на същото мляко, но с друг бранд (различна търговска марка).

Всъщност на много места в Югоизточна Азия може да се види реклама на мляко “България”. Освен във вече споменатите Тайланд и Индонезия, това мляко е популярно и в Сингапур, Япония, Китай и други държави в Далечния изток. 

За популярността на България в Азия е допринесла една фирма от Япония - “Meiji”. “Мейджи” е най-големият производител на млечни продукти в Страната на изгряващото слънце.

След преговори в далечната 1972 г., японците подписват договор с България за внос на Лактобацилус булгарикус. И вместо да поставят свое име, предприемачите решават да заложат на името на нашата държава. На следващата година мляко “България” се появява на японския пазар. 

Вече над 50 години българското кисело мляко е обичано в Япония, и не само там. Млякото с българска закваска се продава в Китай, Тайланд, Сингапур, Индонезия и в други азиатски страни, където оперира “Мейджи”.

Договорът за използване на името и закупуване на бактериите бе удължен до 2040 г. Заводите на компанията произвеждат 800 тона мляко на ден, което е два пъти повече от цялото дневно производство у нас. Продуктът е по-купуван от безалкохолните на “Кока-Кола” и млеката на “Данон”.

За популяризиране на България и българската култура в Япония “Мейджи” редовно спонсорира специални публикации в японските медии по случай националния ни празник, както и редица документални филми, посветени на българската природа, култура, туризъм, обучение на наши студенти по японски език.

Борислав ИЛИНОВ