Мор на старта на 2023-та, ето какво ще тръшка българина и кой е на-застрашен
От Националния център по заразни и паразитни болести съобщават, че една трета от изследваните проби са с RS-вирус
Върлува смесица от вируси (риновируси, аденовируси, грип, респираторния синцитиален вирус), които предизвикват различни по тежест и симптоматика състояния, а при усложнените случаи вкарват и в болница, предупреждават вирусолози.
Симптоматиката при респираторните вируси е запушен нос, кихане, кашлица, обща отпадналост, главоболие. Често заразените са и с температура, макар и не висока, в рамките на един-два дни. Но най-характерното е, че дори без особени мерки тази симптоматична картина отшумява в рамките на 3-4 дни.
Много са болните с респираторнен синцитиален вирус, който при определени категории пациенти често води до сериозни усложнения като инфекции на ушите, на белия дроб и пневмонии. Най-уязвимите групи са малките деца и възрастните над 65 години със съпътстващи заболявания. Медиците съветват да ограничим контактите и при усложнение на симптомите да бъде потърсен лекар.
От Националния център по заразни и паразитни болести съобщават, че една трета от изследваните проби са с RS-вирус (респираторен синцитиален вирус).
В момента детските отделения на болниците са пълни, а по празниците пред спешните отделения из цялата страна е имало върволица от болни деца с кашлица и висока температура. Вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова предупреди и за възможни ко инфекции и припомни, че в вече има няколко града в страната където са регистрирани случаи на скарлатина - бактериална инфекция, която може да се комбинира и с вирусна.
Общата заболеваемост от респираторни заболявания преди празниците според данните на Националния център по заразни и паразитни болести за посочения период е над 120 на 10 000 души.
Изпълнителният директор на СБАЛ по детски болести “Иван Митев” Благомир Здравков съобщи пред “Труд news”, че по аптеките липсват два медикамента, които лекарите изписват при усложнения от този вирус при деца - вентолин и пулмикорт. Родители коментираха пред репортери на вестника, че липсата не е от сега и че купуват двата медикамента от Гърция, където такъв проблем не съществувал. От Варна пък се оплакват, че по аптеките няма нурофен за деца.
Инфекционисти предупредиха, че SARS-CoV-2 може да активира някои вируси, с които ние сме инфектирани, като херпесните вируси, например. Те припомниха, че когато човек се инфектира с херпесни вируси те си остават у нас до края на живота ни и дали ще се активират, зависи от различни фактори. Оказа се, че SARS-CoV-2 е един такъв фактор.
Още в първия месец на 2023 г. се очаква и грипна вълнѕ, коментираха лекари. Двата нови щама, които ще ни разболяват са “Дарвин” и “Австрия”, но остават да върлуват и вече познатите ни “Виктория” и “Пукет”.
Само тест може да установи на какво се дължи респираторната инфекция, предупреждават от МЗ.
Симптомите на COVID-19 са сходни с тези на настинките и сезонния грип. За да знаем от какво боледуваме и правилно ли е лечението ни, диагнозата не може да бъде поставена единствено въз основа на симптомите. Затова е важно при съмнение за Covid-19 или грип да бъде направено лабораторно изследване, напомнят от МЗ.
Проф. Радостина Александрова, вирусолог, БАН, заяви пред “Труд News”, че не са изключени и ко-инфекции
Припомняме си грипа след два много леки сезона, а грипът тази година в южното полукълбо се появи по-рано от обичайното. Респираторно синцитиалният вирус засяга както много малки деца, така и възрастните хора и при тези две групи често протича с по-сериозна симптоматика.
При възрастните хора догонва грипа по усложнения, хоспитализации и смъртни случаи, а при малките деца - особено при кърмачета до 6 месеца, при недоносените и при деца с белодробни, сърдечни и други заболявания - би могъл да доведе до бронхилит и пневмония. При децата може да се стигне и до терапия с кислород.
Двата вируса - грипният и респираторно синцитиалният имат един и същ профил на разпространение. Т. е. започват в късната есен, след това в през януари-февруари достигат пикови стойности. И тъй като и двата вируса бяха ограничени през предишните два сезона заради противопандемичните мерки, много хора не се срещнаха с тях, много хора и не се ваксинираха.
Но това не са всички вируси, които ни атакуват в момента - има и риновируси, аденовируси, коронавируси, които предизвикват обикновена настинка, разбира се, и SARS-CoV-2, който не си е отишъл. В момента освен вируси има и повишена заболяемост от скарлатина, което е едно бактериално заболяване. То се разпространява по сходен начин с вирусните заболявания. Скарлатината се разпространява в компанията на циркулиращи респораторни вируси, така че ко-инфекции с вируси и бактерии не са изключени.
Любопитното е това, че миналото лято, в момента в който бяха отпуснати мерките срещу COVID веднага бе отбелязан бум от респираторно синцитиалният вирус, който се движи заедно с грипа т. е. през зимата. Срещу този вирус ваксина няма, от 2021 г. две фирми правят пробив и съобщават обнадеждаващи данни в разработването на ваксина срещу този вирус.
При най-уязвимите групи, когато респираторно синцитиалният вирус излезе извън обичайното си поведение се използват моноклонални антитела.
Д-р Благомир Здравков, изп. директор на СБАЛ по детски болести “Иван Митев”, съобщи, че има проблем с липсващи лекарства, предава “Труд News”
В момента в болницата има 33 свободни легла. Има пик на респираторните инфекции и повечето болници са позапълнени, но не е нещо драматично, както е в Германия. Там нямат свободни интензивни легла за тежкоболните деца дори.
Болните деца у нас са с респираторно синцитиален вирус, грип и COVID. Респираторно синцитиалният вирус в някои случаи протича с по-дълга симптоматика, с дразнещо кашлица, която продължава сравнително дълго. Има и проблем с липсващи лекарства по аптеките - няма пулмикорт и вентолин.
Това са медикаменти, с които се преодолява бронхообструкцията. За щастие ние в болницата ги имаме. Много родители ни съобщават, че не могат да изпълнят рецептите, които лекарите им изписват и по тази причина те няколко дни пробват да лекуват детето с останалата терапия, но детето като не му спира обструкцията на дихателните пътища стига до болница.
В болницата имаме тези медикаменти. Когато температурата на детето продължава повече от две дни, когато не се повлиява съществено от антипиретици, родителите е добре да потърсят лекарска помощ. И най-важното е да се внимава децата да не се обезводняват - когато са апатични и не се хранят, това е предпоставка детето бързо да се обезводни. И в този случай е добре бързо да бъде потърсен лекар.
Парагрипни инфекции вгорчиха празниците на цели семейства. Симптомите рядко включват висока температура, заяви Даниела Фархи пред ТРУД.
Парагарипни вируси вгорчиха коледните празници на цели семейства във Варна. Лични лекари обясниха, че пациенти са ги търсили и през почивните дни заради силни болки в гърлото, последвани от обилна хрема и загуба на глас, които засягали и малки, и големи членове на фамилията.
Симптомите обаче рядко включват висока температура и отшумяват за 3-4 дни, ако не се появят усложнения, най-често ларингит. Според медици от началото на декември има и много случаи на респираторно-синцитиален вирус.
Той атакува предимно малки деца и може да предизвика бронхиолити, но засяга и възрастните с по-слаб имунитет, като често предизвиква пневмония, обясниха лични лекари.
Въпреки че в официалните данни на РЗИ случаи на грип няма, те твърдят, че в града вече циркулира грип тип А. Никой не си прави тестове, особено по празниците, хората хвърлиха и маските, картината ще стане ясна в началото на януари, коментираха лични лекари.
Седмично остри респираторни заболявания повалят по 500-600 души в града и региона, като половината са деца до 14 г. Най-малко са болните пенсионери. Преди Коледа от РЗИ съобщиха, че заболеваемостта от ОРЗ е достигнала 122,7 на 100 000 души, докато от COVID-19 е под 16 на 100 000. Болниците в града още не са препълнени, тъй като засега усложненията не са масови.
Проблем обаче е липсата на някои търсени противовирусни препарати в аптеките. Сред тях е сиропът Нурофен за деца.
Според фармацевти той се бутилирал в Украйна и затова от много време нямало доставки. Възрастните пък пазаруват турския аналог на Парацетамол - Аферин форте. В южната ни съседка опаковката струва малко над 2,40 лв., а у нас е минимум 13 лв.
Другата масова зараза във Варна е варицелата. Пик на заболелите деца имаше в средата на декември с над 300 случая седмично, но в предколедната седмица паднаха до 235.
В неотложна помощ има и втори педиатър
Детско отделение в Шумен препълнено, потвърди пред Труд Цветелина Георгиева
Детско отделение на шуменската болница е препълнено заради бум на респираторни и вирусни заболявания сред децата в региона. Заети са всички 30 легла, добавени са и още, по данни на ръководството на МБАЛ Шумен.
Заради потока от пациенти през празничните дни, в кабинета за неотложна медицинска помощ работи и втори педиатър.
За целия Шуменски регион болницата в областния град е единствената пълноценно работеща /с всички специалисти и лаборатория/ и по празниците винаги е претоварена. Спешно отделение също поема удара, защото не всички джипита са на разположение на пациентите си.
Според медици, в момента има много болни с респираторни заболявания и това се дължи донякъде на променливото и по-топло време. Вече не се носят маски на публични места и това допълнително подпомага разнасянето на заразата.
По данни на РЗИ има ръст на варицелата във Великотърновско
Най-засегнати са децата от 5 до 9-годишна възраст, заяви Веселина Ангелова, пред ТРУД NEWS, Велико Търново
Медици отчитат ръст на заболеваемостта от варицела във Великотърновска област. Над 60 случая на варицела са установени до средата на декември в региона. Това става ясно от бюлетина за разпространението на заразни и паразитни болести на Регионалната здравна инспекция в старата столица.
Диагностицираните са предимно от общините Велико Търново и Горна Оряховица, но има констатирани и в Лясковец и Полски Тръмбеш.
“Заболяването се причинява от варицела зостер вируса, който циркулира широко в човешкото общество, но предизвиква епидемични взривове най-вече през студените месеци на годината. Това е едно от най-заразните заболявания, инфектират се около 90% от контактните на болен с варицела, които нямат изграден специфичен имунитет към причинителя. Най-засегнати са децата от 5- до 9-годишна възраст, които представляват около половината от случаите”, съобщават от РЗИ.
През отчетения период са установени и по един случай на остра вяла парализа в Свищов, вирусен хепатит във Велико Търново и лаймска болест, също в старопрестолната община.
Сериозен ръст има и по отношение на острите респираторни заболявания. Оказва се, че тяхното разпространение в областта е неколкократно по-голямо от това на коронавируса.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: