МОСВ отчита увеличение на Ковид отпадъците
Към настоящия момент капацитетът на Инсинератора, находящ се на територията на Александровска болница, собственост на МОСВ и опериран от ПУДООС, все още не е запълнен
Към настоящия момент капацитетът на Инсинератора, находящ се на територията на Александровска болница, собственост на МОСВ и опериран от ПУДООС, все още не е запълнен и има възможност да поеме всички генерирани количества опасни отпадъци от болници, клиники, фирми-доставчици с основна дейност събиране и транспорт на опасни болнични отпадъци и др., с които ПУДООС има подписани договори за приемане и крайно обезвреждане, в т.ч. и отпадъци от COVID-отделения, COVID-зони и лаборатории.
Годишният капацитет на инсталацията е 2000 тона, като от началото на годината до 30.09.2021 г. са приети за обезвреждане чрез изгаряне общо 545 тона, в т.ч. само за месец септември 2021 г. са приети и изгорени 90 тона опасни болнични отпадъци, казаха от МОСВ. За сметка на това частният инсинератор на „Екосейф“ ООД в Девин работи почти на пълен капацитет и изгаря предимно отпадъци от болниците, обясниха експерти.
МОСВ се оказва, че не извършва многобройни проверки на Инсинератора на ПУДООС и на фирмите, които взимат боклуците от болниците. Жителите на кварталите около Александровска болница, където се изгарят опасните отпадъци, постоянно се оплакват от лош въздух и миризми. Последната извършена проверка от РИОСВ – София на инсинератора на ПУДООС е на 6 април 2021 г., обявиха от ведомството.
Дадени са две предписания за представяне на документация със задължителен характер и конкретен срок на изпълнение. Предписанията са изпълнени и не са констатирани нарушения. За дейността на „Мобилна инсталация за термична преработка на отпадъци“ на „Екосейф“ ООД, находяща се в Девня, от РИОСВ – Варна са извършени общо 13 проверки – по плана за текущ контрол, с контролни измервания на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух, по постъпил сигнал и др. В резултат от проверките са дадени общо 17 предписания, които са изпълнени.
На фирмите за събиране на опасните отпадъци са извършени само 4 проверки за периода 2020 г. – септември 2021 г. от РИОСВ – София. Те извършват дейности по събиране и транспортиране на отпадъци от болнични заведения и притежават съответния разрешителен документ по реда на Закона за управление на отпадъците.
В резултат от проверките е съставен един акт за установено административно нарушение – за неводене на отчетност за извършваните дейности с отпадъци. През посочения период е осъществен и засилен контрол върху лечебните завадения, генериращи ковид отпадъци, като са извършени общо 19 проверки.
Докато в РИОСВ–Варна въобще не са извършвали проверки на фирмите. „Не е възниквала необходимост от извършване на проверки на лица, притежаващи документи за дейности по събиране и транспортиране на отпадъци от хуманната медицина“, казват от МОСВ.
Осъществен е контрол на 147 генератори на контролираната от инспекцията територия (лечебни заведения за доболнична и болнична помощ, центрове за спешна медицинска помощ, самостоятелни медико-диагностични и медико-технически лаборатории) върху управлението на отпадъците по цялата верига от първоначалния причинител, през тяхното събиране и транспортиране, до крайното им третиране.
Установено е, че отпадъците от хуманната медицина се предават съгласно сключени договори, като междинната дейност по събиране и транспортиране е извършена от 14 лица, притежаващи документи за дейности по събиране и транспортиране на отпадъци.
Последвайте ни
0 Коментара: