Мюсюлманите се чувстват репресирани след поредното нападение пред “Баня Башъ”

https://blitz.bg/obshtestvo/myusyulmanite-se-chuvstvat-represirani-sled-porednoto-napadenie-pred-banya-basha_news110860.html Blitz.bg

Мюсюлмани ще започнат да посещават по-масово и организирано джамиите, а в столичния храм "Баня Башъ" ще бъде организирана доброволна денонощна охрана от вярващи.

По този начин Главно мюфтийство смята да отговори на посегателствата срещу джамии и мюсюлмани в страната. В писмо до медиите мюфтийството заяви, че нападението над пазача на софийската джамия през уикенда е показало, че държавата или не е в състояние да опази мюсюлманите, или не желае да го прави.

"Редицата случаи, някои от които доста фрапиращи, на които сме свидетели през последните няколко години, ни дават повод да приемем, че мюсюлманите в страната не са желани и натискът срещу нас ще продължи. Физическите, психологическите, икономическите и социалните методи за репресии са ни известни от историческите факти и събития, те се повтарят и днес, а ако не се погледне сериозно на нещата ще продължат и занапред", пишат в писмото си мюфтиите.

Според тях част от българското общество е враждебно и агресивно настроено към исляма, ислямските ценности и мюсюлманската общност. От Главно мюфтийство изразяват опасението, че срещу тях е в ход „обща стратегия и непримиримост към мюсюлманите, от което вероятно може да произлязат и по-мащабни насилствени операции". Те предупреждават, че подобно развитие може да доведе и до гражданска война.

Главно мюфтийство призова мюсюлманите в цялата страна да бдят за нападения и провокации от всякакъв вид и да посещават и изпълняват в джамията по-често първата сутрешна и последната нощна молитва.

Коментирай