На днешния ден през 1879 г. княз Александър Богориди пристига в Пловдив и поема управлението на Източна Румелия. Назначен е от османския султан за пръв генерал-губернатор на автономната провинция на Османската империя, създадена по Берлинския договор.
Главен град на Източна Румелия е Пловдив, а в следващите 5 г. Богориди  налага българския характер на областта. На церемонията по прочитането на фермана не носи фес, а астраганен калпак и „пропуска” да издигне турското знаме. 

Известен още като Алеко паша, той е роден в Цариград през 1822 г. и е най-малкият син на един от най-влиятелните хора в Османската империя - княз Стефан Богориди, брат на Никола Богориди, правнук на Софроний Врачански. Израства в гръцка среда, без да знае български. Учи във Великата школа в Цариград и във Франция.
 

Завършва право в Германия и заема високи постове в Османската империя - член на Държавния съвет, министър на обществените сгради, пощите и телеграфите, дипломатически агент в Молдова, член на дипломатическата мисия в Лондон, посланик във Виена (1876-1877). 

След като оглавява Източна Румелия, се сближава с Либералната партия с прозападна ориентация. След абдикацията на княз Александър Батенберг през 1886 г. Богориди е кандидат за престола, но не е избран за княз на България.