Отбелязваме втората задушница от началото на годината на 22 юни – Черешова задушница, или също наричана Спасовска задушница. Всяка година тя се пада на различна дата.

Нарича се Черешова, защото е във време, в което природата изобилства от череши. Тя е втората в годината и се пада преди Петровите пости.

Според поверията черешите не трябва да се ядат преди Черешова задушница, защото трябва първо мъртвите да ги "опитат". Това е причината този плод задължително да присъства в раздавките. Освен череши се раздават жито, хляб или питка.

В раздавките може да се сложат сладки и други плодове, както и друга храна. Според поверията на този ден мъртвите посещават дома си. Затова през целия ден неговите врати и прозорци трябва да са отворени.

Ако мъртвият завари близките си, улисани в изпълнението на ежедневните им дейности, това ще го натъжи, защото се почувства забравен.

На този ден не се пере, не се чисти и не се върши работа в градината. Също така не е добре човек да се къпе. Забранени са сватби и кръщенета. Денят трябва да бъде посветен единствено на отдаването на почит към паметта на починалите близки.

Всеки трябва да се помоли за опрощението на греховете им. Поверието гласи, че ако по време на помена покрай събралите се прелети насекомо, душата на покойника е дошла.

Задължително е почистването на гроба на Черешова задушница, ако той не е в добро състояние. Важно е кръстът да е изправен и да не е обрасъл с трева.