Над 1500 украински бежанци са пристигнали в Бургаска област от началото на военния конфликт до момента. Това са неофициални данни, които са отчетени вчера следобед на заседание на Областния кризисен щаб, предаде "Флагман".

По-точна информация ще има едва в края на седмицата, тъй като в четвъртък и петък в Бургас ще пристигне екип на Агенцията по бежанците, който почне да регистрира всички новодошли като статут, за да може те да получат достъп до здравеопазване и образование.

Статутът „Бежанец“ ще даде право и на хотелиерите, които ги приютяват, да се възползват от държавната помощ от 40 лева на ден за настаняване и изхранване. Към този момент всеки ги приема за своя сметка и не може да очаква компенсация от държавата.

„Координираме действията на държавните служби, за да решим в максимално кратки срокове проблемите им. Най-важното бе час по-скоро да получат статут на бежанци, но представителите на тази Агенция са в Харманли и Баня. Настояхме да ги пратят тук и в четвъртък и петък ще извършват регистрациите в Пето РУ Бургас“, каза областният управител Стойко Танков. Губернаторът предложи и най-конструктивната идея на последната среща с министъра на туризма Христо Проданов, провела се в петък – бежанците да се настаняват в държавните бази. 

В тази връзка вече е започнала организация, за да се приемат бягащите от войната. В почивните комплекси на БНТ и БНР в Китен, например, до дни ще са в готовност поне 100 стаи. Усилено се подготвят и държавните станции в Слънчев бряг.

Най-голямата украинска диаспора се е оформила в Китен, където към този момент има над 500 човека – само жени и деца на възраст до 14-15 години. Има и много малко мъже, но това са предимно хора в пенсионна възраст. Както е известно на украинските граждани от мъжки пол, на възраст от 18 до 60 години, е забранено да напускат страната.

„Благодаря на всички, които откликнаха. Срещнахме голяма солидарност от много хора. В базата на общинския съветник Костадин Милев вече са настанени 250 украинци, той има готовност да посрещне още толкова. Собственикът на хотел „Панорама“ също е приел много семейства и изрази готовност да ги издържа на собствени разноски 10-15 дни, докато държавата подготви своите бази и предложи решение“, каза кметът на Китен Николай Марков. Той уточни, че в Китен най-голяма е групата на идващите от сринатия със земята Харков, в последните дни пристигащите били основно от Одеса.

„Нямаме никакъв проблем с тези хора. Те искат да работят, да се интегрират, част от тях споделят, че са идвали в Китен на море преди години и познават българското Черноморие като дружелюбно място. Нямаме руснаци, защото още преди време продадоха собствеността си, но съм предупредил РУ Приморско и има патрулиращ екип, който да следи за реда и спокойствието“, допълни Марков.

В Приморско са настанени между 150 и 200 души, но се очаква в следващите дни броят да се повиши.

Голяма е украинската група и в Обзор. По официални данни на кметството са регистрирани над 60 души – от Николаев, Одеса и Киев. По неофициални приетите са над 100.

„Настаняване ми го къщите на хората, пристигат само жени и деца. Те не искат да са в тежест на никому. Искат да работят, но нямат статут на бежанец, нито достатъчно пари, за да преживеят. Току-що разбрах, че на някои от тях са им блокирали дебитните карти от Украйна, което още повече затруднява пребиваването им в България“, каза от своя страна кметът на Обзор Христо Янев.

В Несебър броят на украинските бежанци също е сериозен, но никой не се ангажира с конкретна цифра, тъй като са разпръснати на много места. Последните данни на Веселин Налбантов, зам.-председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг са за 280 души, но днес със сигурност вече са повече. Към този момент той не пожела да се ангажира с конкретна цифра. 

Местни жители разказват, че от няколко дни в комплекс „Каскадите“, който се намира между Слънчев бряг и Свети Влас се забелязват доста скъпи джипове с украинска регистрация. Става въпрос за заможни украинци, които могат да си позволят да се настанят за собствена сметка в избран от тях хотел. По улиците на новия град на Несебър се виждат и големи украински групи, които посещават няколкото работещи заведения и се опитват да се отърсят от ужаса, който са преживели, разказаха несебърлии.

„Най-представителна извадка може да си направите, ако отидете за няколко часа пред хипермаркет „Жанет“. Ще видите, че основните клиенти са точно украински граждани“, посъветваха ни местни жители.

В Поморие по данни на Общината има приети около 100-ина украинци. „Обявили сме координационен център, който свързва желаещите да осигурят жилище с нуждаещите се от това украинци. Списъкът постоянно се допълва и актуализира. Към този момент са поне 100-ина души. Нямаме данни за проблеми с руската общност, дори напротив“, казаха от Общината. Припомняме, че в най-хубавата част на Поморие от години се оформи т.нар. Малка Москва.

Става ясно, че над 100-ина укранинци са настанени в кризисните центрове в Бургас, а други, поне 100-150 в частни жилища.

Няма информация за големи групи украински бежанци, които да са се установили в обкините Созопол и Царево, показва нашата проверка.