Надка Желязкова е от родопското село Дряново, община Лъки, и е на 75 години. Някога била детска учителка. Тя е една от групата на станалите известни Дряновски баби, прочули се с песните, носиите и обичаите, все още запазени в този родопски край.

Баба Надка има още две сестри и един брат. Всички те пеят много хубаво автентичен родопски фолклор, когато се съберат на голям празник. Един от зетьовете й свири изкусно на гайда, а баба Надка има хубаво звънливо гласче, свири на акордеон, става голяма веселба.

Родила е три деца – Динко и близнаците Зоя и Захари, от тях има три внучки и един внук. А внучката, която носи нейното име – Надежда, я дари с първия правнук – малкият Иван.

Баба Надка, правнукът Иван и внучката Надежда

Баба Надка пее от сутрин до вечер. Надежда, внучката, дето носи нейното име, често я пита не й ли омръзва да пее. Баба й казва, че като пее, й минавали нервите, спирала да я боли главата. Знае много песни, а внучката й Надежда понякога й акомпанира на гайда. През 2013 г. Надежда отишла с група да подкрепят големия майстор гайдар Йордан Топалов на надсвирването с гайди в село Гела.

Там видяла стотици гайдари на едно място да свирят. Било нещо нечувано. Тогава Надежда решила и тя да се научи да свири на гайда

Започнала уроци при големия гайдар Стефан Янев, брат на Петър Янев, който свири с Валя Балканска. Учила при него две години, после се записала в музикалното училище в Широка лъка, също специалност гайда. Днес Надежда е доволна, че вече е в групата на „Големите гайди” на Стефан Янев и е единственото момиче в тази група от гайдари в Асеновград.

Баба Надка пее в групата на Дряновските баби. Те са около 8 човека, с ръководител Росица Чукалова. Групата е канена и пътува из цялата страна, представя родопската песен, участва в събори и надпявания. Неотдавна в Дряново имало масово посещение на студенти по европрограма „Резиденция баба”, обикаляли селата, учили ги на старите занаяти.

Бабите показвали как се тъче, как се готви, как минава ежедневието им в труд, придружен понякога с песни

Младите по цял ден обикаляли с тях, каквото правели бабите, и студентите правели същото. Те били от цяла България и от РС Македония. Направили много екопътеки. Много харесали как пеят Дряновските баби, записвали и разучавали текстове, мелодии от техните песни.

Баба Надка, дядо Минчо, внучката им Надежда и съпругът и Жеко

В групата на „Големите гайди” най-възрастният гайдар е връстник на баба Надка, 75-годишният Георги Червенков

След като завършва училището в Широка лъка, продължава в Пловдив, в музикалната академия, народна музика, там се учи и джура гайда. Шопската, още тракийската или джура гайдата имала по-мелодичен звук, била подходяща за свирене в ансамбли и оркестри, докато каба гайдата, родопската, е по-тежка и по-ниска като звук – обяснява Надежда.

Според Дряновските баби голям проблем е обезлюдяването на родопските села, но надеждата им, види се, се връща. Затова те посрещат с разтворени ръце всеки млад човек, който иска да се потопи в културата и фолклорния свят на Родопите.

Дора  НИКОЛОВА