Голямата част от битовите убийства се извършват от близки роднини, твърдят криминалисти. За пари, от ревност, заради алкохол и наркотици са най-честите мотиви за подобни зверства.

Всички тези престъпления се разкриват по горещи следи, понякога и случайността помага на криминалистите да стигнат до убийците буквално за минути. По-късно в съдебната зала престъпниците съжаляват за стореното и осъзнават какво са направили, пише "Труд".

На 20 юни 2009 г. полицаи от Седмо РПУ в София обхождат района на жк „Младост“. Погледът им пада върху двама младежи, които товарят нещо в „Сеат“ между блок 370 и гаражите пред него. Това са Павел Тасков и приятелят му Станимир. 

„Минавахме си по обичайния маршрут. Докато обикаляхме, забелязахме момчетата. Опитваха се да качат някакъв чувал. Колата беше двувратка и им беше трудно да го натикат. Изглеждаха странно, нещо не беше в ред. Попитахме ги какво има в чувала“, си спомня по-късно единият от униформените. Павел се изчервил и отвърнал: „Правихме ремонт, това са отпадъци“.

Полицаите обаче гледали с недоверие, все задавали въпроси, Павел не издържал и проговорил. „Вътре е трупът на майка ми“, признал той. От вързопа се подавал черен найлон, а в него криминалисти намират труп на жена, с полуразмазана от удари глава. По-късно разследването ще установи, че жената е убита с бухалка.

„Имах си проблеми...“, говори несвързано младежът, когато криминалистите го питат защо е посегнал на 50-годишната си майка Жаниела. При разпити в полицията още в ранния следобед Павел признава, че към 18 ч в на 19 юни е затрил майка си, а към 3 ч през на 20 юни и 25-годишната си сестра Ралица.

Трагедията се разиграла в блок 371. Към 18,30 ч майката Жениела се прибрала. Тасков изчакал да затвори вратата и с един удар я повалил. Хвърлил върху нея одеяло и продължил да я налага с бухалката. Таскова била още жива, когато синът й я завлякъл в банята и нанесъл последен удар.

След като убиецът се уверил, че майка му не диша, напъхал тялото й в найлонов чувал. После, за да не се вмирише, изсипал върху него течен перилен препарат. Сетне изчистил следите от кръв в коридора, завлякъл трупа в кухнята и излязъл.

Павел бил решен да убие и сестра си. Знаел, че ще ходи на купон тая вечер. Звъннал й и я помолил, преди да се прибере, да му се обади. Към 2,30 ч през нощта Ралица изпълнила заръката. Брат й по вече обиграната схема я причакал с бухалката. Ударил я по главата, щом прекрачила прага.

Хвърлил върху нея чаршаф и продължил безжалостно да я налага. Удрял я и след като я отнесъл в банята. А когато издъхнала, напъхал трупа й в чувал, залял го с препарат и го оставил до тялото на майка си в кухнята.

После събрал техни вещи, нарязал личните им документи на парчета, сложил ги в плик с хранителни продукти и ги хвърлил. На сутринта продължил упорито да заличава следите на злодеянието. Към 15 ч решил да се отърве от труповете. Увил чувала с тялото на майка си в мокет, сложил вътре керамични плочки и го завлякъл до колата си „Сеат“.

Докато дърпал трупа, край него минал приятелят му Станимир Цеков. На него обяснил, че изхвърля плочки от ремонт, а Цеков побързал да помогне.

При огледа в апартамента ченгетата открили кървави петна от жертвите, чаршафи, одеяла и кърпи, напоени с кръв, две бутилки „Первол“ и „Персил“ и три карирани листа с ръкописен текст: „Големи чували, чистене навсякъде, прах за пране, лични вещи, как да ги замъкна.“

При разпитите съседите разказват на разследващите, че Павел е наркоман и редовно се друса, но не бил агресивен. Младежът е бил регистриран и за нанесена лека телесна повреда.

„Ходеше все със слушалки в ушите, кротко дете...И сега такова нещо“, недоумяват комшии. Основната версия е, че причината за убийството са парите от продаден наскоро семеен апартамент.

Преди убийството от дома на семейството се чували силни крясъци и скандали, които продължили дълго, разказват комшии. Никой обаче не предполага, че ще се стигне до двойно убийство. Пред криминалистите Павел признал, че от 4 дни не е спал и ял, бил само на амфетамини.

Делото срещу Тасков се разгледа по съкратената процедура и продължи едва един ден. Той се призна за виновен и получи присъда по ниска от минимума, предвиден в закона за такова тежко престъпление. Наказанието бе 10 г. затвор за двете убийства, но присъдата бе увеличена с 5 г., след като съдът прие, че ги е извършил предумишлено, по особено мъчителен начин и с особена жестокост.

По-рано прокуратурата поиска от съда да наказание за Тасков в размер на 30 г. лишаване от свобода.

В последната си дума пред съда Тасков поиска шанс да се поправи и помоли за време отново да се интегрира в обществото. Доброто му поведение прави впечатление и зад решетките и през 2018 г. на Коледа Павел е освободен предсрочно.

Майка му обръщала повече внимание на сестра му

Бил отличник и печелел турнири по шах

Павел завършил гимназията с отличен успех, бил много добър математик и решавал срещу скромно възнаграждение домашните на съучениците си. Пишел стихове, играел отлично шах, ходел по турнири в София и в провинцията и успявал да се нареди на първите места. Павел бил приет лесно в УНСС, но се наложило да прекъсне.

Младежът работел като компютърен администратор, още в училище пишел и компютърни програми. Известно време изкарвал пари и като барман в заведение до езерото „Ариана“ в Борисовата градина, където вероятно за първи път е посегнал към наркотиците. Той обясни пред съда как разводът на родителите му оказал голямо влияние върху него и че от 6-годишна възраст бил оставен сам.

Единствените му близки хора, с който се опитвал да разговаря, били именно неговите жертви. Чувствал се обаче отхвърлен, защото майка му обръщала повече внимание на сестра му, което оказало влияние върху психиката му.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук