Имах късмет да изкарам относително лека форма на коронавируса. 3-4 дни бяха доста тежки, но вече се възстановявам и съм на фронта, макар и под карантина. Това заяви за Нова тв доц. д-р Любомира Гломб, ръководител на отдел вирусология към НЦЗПБ.

"Не е необходимо да се взима нищо специално, тъй като за коронавируса няма специфично лекарство на този етап. Лекувах се с прием на много течности и  витамин Д, защото преди това бях установила, че съм с ниска доза. Като вирусолог ми е пределно ясно, че няма нужда от антибиотици, при все че вирусната инфекция при мен не бе усложнена с бактерии", уточни медикът.

Тя добави, че е добре да се пият около 2-3 литра течности, защото с тяхна помощ се изчистваме.

Д-р Гломб коментира и информацията, че около Нова година България ще получи първата ваксина на "Пфайзер".

"Първата ваксина е част от договорните отношения като членове на ЕС. ЕК е подписала договори с няколко фирми. "Пфайзер" може би са най напред", уточни тя.

"Все пак нека да изчакаме разрешителните, които ще получат ваксините, да не избързваме. И да дойде ваксината, тя няма да е прилагана, преди да получи разрешение. Всички трябва да сме безкрайно спокойни и да се доверим на институциите", каза д-р Гломб.

"Ваксина се прилага единствено на здрав човек, защото е важно имунната му система да не е ангажирана на други фронтове. Поставяйки я, ние "откриваме фронт", така че да тренираме имунната система за среща с евентуален причинител", уточни медикът.

Запитана какво би станало, ако се ваксинира човек, който е положителен, но няма симптоми, тя отвърна: "Няма нищо страшно. Тези неща се следят, винаги младите майки, които имат деца и ги водят на ваксинации, са разпитвани обстойно от педиатрите. Идеята е да се избегне максимално проблем. Иначе теоритично казано, няма нищо кой знае колко страшно, ако се ваксинираме в интубационен период".

По думите й ваксината няма да се прилага един път. "Тя действа веднага след боцването, но след втората доза се увеличава многократно действието", каза още тя.