Бюджета е тежка процедура. Големият въпрос е дали депутатите ще го гласуват. Не трябва при такава висока инфлация да се влиза в 2023 г, с миналогодишния бюджет. Това заяви в ефира на Нова телевизия икономистът Георги Ганев.

По думите му успоредно с приемането на бюджета народните представители трябва да работят и по приемането на законите по Плана за възстановяване и устойчивост. Той посочи, че актуализацията на бюджета е станала в момент, когато правителството е загубило мнозинство. 

Според Ганев дефицитът от 11,6 млрд. лв., обявен от Министерството на финансите е висок. Той изрази надежда, че депутатите няма да правят разхищения с бюджета. В ЕС има сериозно намаляване на бюджетни дефицити и намаляване на дългове. Другите страни затягат коланите, допълни икономистът.

По отношение на инфлацията Ганев заяви, че през септември сме достигнали пика от 18,7%. По думите му тя ще започне да спада, защото са спрели големите двигатели, движещи инфлацията. Въпроса е обаче колко бързо ще започне да намалява.

"Почти всички двигатели на инфлацията, с изключение на много затегнатия пазар на труда, дадоха назад и свалиха крака от газта. Общо взето и моето очакване е, че пикът на годишната инфлация е достигнат. Тя ще спада от тези нива, въпросът е колко бързо ще спада", смята икономистът.

Според него със сигурност нивата за септември ще останат най-високите.  Той заяви, че това означава, че цените ще растат по-бавно, а не че ще намаляват.   "От към фискална политика, също може да се говори, че има затягане. Големите двигатели на инфлацията са спрели да работят", обясни още икономистът. 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук