Заплатите тръгват нагоре! От догодина средната вече ще е...
В проектобюджета на служебния министър на финансите Росица Велкова е предвидено минималната заплата през 2023 г. да остане без промяна на ниво 710 лв.
Заплатите през настоящата година ще нараснат с 15 на сто, а през следващата година увеличението ще бъде по-малко - с 9,9%. Това гласи есенната Макроикономическа прогноза на Министерство на финансите, която е използвана при разработването на бюджета за 2023 г.
През следващата година очакванията са средната брутна заплата да достигне 1915 лв., което е ръст с 51,1% спрямо годината преди пандемията - 2019 г. Увеличението ще се дължи основно на повишаване на възнагражденията в частния сектор, тъй като за администрацията в подготвения проектобюджет не е предвидено вдигане на заплатите, съобщава "Труд".
В проектобюджета на служебния министър на финансите Росица Велкова е предвидено минималната заплата през 2023 г. да остане без промяна на ниво 710 лв. Това е със 26,8% повече спрямо нивото на минималната заплата през 2019 г. - 560 лв. При това положение средната заплата ще нарасне близо два пъти повече от минималната за период от четири години.
За настоящата година в новата прогноза очакванията за ръст на заетостта съществено са намалени до 0,9%, посочват от Министерство на финансите. Причината за това е значително по-малкия брой украински бежанци, които се интегрираха на българския трудов пазар спрямо очакванията. В пролетната прогноза бежанците, които се очакваха да започнат работа в страната през 2022 г., бяха около 35 хил., докато сега се очаква те да бъдат между 5 и 10 хил. души.
За бежанците в страната от началото на годината до края на септември хазната е похарчила 540 млн. лв. От тях само 176 млн. лв. ще бъдат трансформирани по програми на ЕС. Останалите пари са от икономии на българския бюджет. Тези 540 млн. лв. са повече от бюджетите за цяла година на Министерството на културата и Министерството на околната среда взети заедно. За настоящата година бюджетите им са съответно 344 млн. лв. и 135 млн. лв.
За следващата година прогнозата е заетостта да продължи да нараства, но само с 0,4%, което ще се дължи на по-слабия икономическия растеж - само 1,6%. Безработицата през настоящата година се очаква да е 4,6%, а през следващата 4,5%. За периода 2023-2025 г. се очаква безработицата да намалява, като през 2025 г. да достигне 4,2%. Прогнозираният ръст на заетостта през следващите три години се очаква да се осъществи предимно чрез привличане на пазара на труда на част от хората, които сега не си търсят работа, а не толкова чрез намирането на нова работа от страна на безработните, посочват от Министерството.
През 2023 г. ще продължи ръстът на кредитите за бизнеса и гражданите, но той ще бъде по-малък отколкото през настоящата година.
Риск създава войната в Украйна
Недоверие към централните банки ще подхрани инфлацията
Съществуват редица рискове пред макроикономическата прогноза поради високата несигурност в глобален план и най-вече геополитическата ситуация около войната в Украйна, пише в есенната Макроикономическа прогноза на Министерство на финансите.
Съществен риск представлява евентуално допълнително ограничаване на вноса на енергийни суровини от Русия в ЕС и България, и невъзможност за бърза замяна с доставки от други страни. Това би се отразило в по-ускорено нарастване на цените на енергоносителите и електроенергията и нарушения в производствените процеси както в страната, така и в основни търговски партньори на България. Съответно, би се очаквал по-съществен отрицателен ефект върху производството и износа на стоки на България, посочват от Министерството.
В случай че повишението на лихвените проценти не доведе до понижение на инфлацията до желаните нива, това може да формира представата, че водещите централни банки не могат да се справят с покачването на цените и би формирало самоподхранващи се очаквания за задържане на инфлацията над официално обявените цели в средносрочен период, посочват от Министерството.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: