Най-после и хладилните специалисти, 15 милиона души в целия свят, получиха своя световен ден
И познайте как се казва? Световен ден на изкуствения студ
Според рекордите Гинес е и най-младият студент в историята на човечеството - започва следването си в университета в Глазгоу на възраст десет години и четири месеца.
Научните интереси на младия физик са разнопосочни, но все пак Уилям Томсън влиза в историята на науката главно като един от създателите на термодинамиката. Той формулира втория закон на термодинамиката, въвежда абсолютната температурна скала, която в негова чест се нарича скалата на Келвин.
Великобритания нарече изкуствения студ най-значителното откритие в историята на храните и напитките. Социологическите проучвания по света редовно поставят домашния хладилник на върха на класацията за битови устройства, без които съвременният потребител не може да си представи живота.
Хладилните, климатични и термопомпени технологии и системи представляват гигантски сектор в световен мащаб, който включва: непрекъснатата хладилна верига за нискотемпературна обработка, съхранение, транспорт и дистрибуция на охладени и замразени храни, ваксини и лекарства; съхранение на кръв, ин-витро материали и ембриони, тъканни и генетични банки; криохирургия, криотерапия и студова анестезия, охлаждане на медицинско диагностично оборудване; втечняване и разделяне на газове; производство и транспорт на втечнен природен газ; свръхпроводимост; ледени пързалки, изкуствени ски писти, канали за бобслей и шейни; машини за сняг и ледогенератори; криогенно оборудване за мощни ускорители на елементарни частици и термоядрени реактори; криогенно съхранение на енергия; криорециклиране; охлаждане в пивоварната, химическата и металургична промишлености; охлаждане на електронно оборудване и центрове за данни и много други.
По света са в експлоатация над 5 милиарда хладилни, климатични и термопомпени системи. Глобалните продажби на такова оборудване възлизат на около 450 милиарда евро годишно.
Хладилният сектор създава поминък на над 15 милиона души и консумира над 20% от изразходваната електрическата енергия в световен мащаб.
Така че, накъде без хладилна техника и хладилни специалисти!
Силвия РАДЕВА, БЛИЦ
Последвайте ни
0 Коментара: