Сградата, в която се намира италианското посолство в София, е едно от най-красивите и стари здания в града. Зад тази къща се крие интересна история – разказва домакинът Негово превъзходителство Стефано Балди пред bTV.
Построена е от Австро-Унгария в края на XVIII век специално за тяхно посолство. Съседната сграда била посолството на Италия. След края на Първата световна война, когато Австро-Унгария търпи загуба, двете страни разменят посолствата си и Италия започва да използва тази сграда, която е и по-голяма.
 
„Дойдох с наистина много големи очаквания и не останах разочарован. Продължавам да откривам много интересни и много приятни страни както на София, така и на България. А ако трябва да отбележа нещо като недостатък на България, то това е, че, за съжаление, за страната ви в чужбина не се знае достатъчно – за красотата ѝ и за всичко, което може да предложи“, каза Балди относно работата си в София.
 
„Не мога да кажа, че има нещо, което ми липсва, защото тук намирам всичко, от което имам нужда. В България наистина се чувствам като у дома си. А и съм се научил да се концентрирам върху това, което имам, вместо върху това, което нямам“, добави той.
 
„Трябва да съм наясно както с италианските ресторанти тук, така и с българските, защото когато имам гости, предпочитам да ги водя в български, за да опознаят местната кухня. Благодарение на мои приятели продължавам да откривам българската кухня. Например много ми харесва пъстървата, приготвена по различни начини – винаги е вкусна“, разкри посланикът.
 
„Вече 60 години сме в Европа. Републиканската Италия съвпадна изцяло с европейската Италия. През 50-те години Италия трябваше отново да гради всичко и благодарение на гениалната концепция за създаването на ЕС, успяхме да достигнем до нивото на живот и стандарта, който имаме сега“, заяви той. „Важното е, че ние – страните от Европа, много по-лесно можем да посрещнем една криза заедно, отколкото по отделно. И мисля, че европейският дух продължава да е много силен в Италия, независимо от надигащите се различни настроения. Затова и приемам с ентусиазъм европредседателството на България“, допълни той.
 
На въпрос как би обяснил на обикновените хора смисъла на българското председателство на Съвета на ЕС Балди отговори така: „Човек вижда затворените улици и пристигащите делегации по телевизията – знак, че се случва нещо важно. Помислете обаче, че в рамките на тези шест месеца цяла Европа ще говори за България и много европейци ще дойдат, ще видят и ще опознаят България. Така че това в момента е една необикновена, голяма сцена за вас“.
 
„Това е като живота в една жилищна кооперация – има толкова много апартаменти и всеки иска да е добре. Но за да е добре всеки отделен апартамент, цялата сграда трябва да е добре – да е стабилна, да има по-добър изглед. Така че понякога се гледа общото благо, а не интереса на отделния апартамент. Но в крайна сметка печелят всички“, допълни посланикът.