Варна ще бъде предложена за община – център на растеж и двигател за развитие на Североизточния район в новия програмен период 2021-2027 г. Това стана ясно по време на регионално заседание на Националното сдружение на общините в Република България във Варна, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Пред представителите на местната власт експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството представиха приоритетите в новата програма за развитие на регионите, промените в Закона за регионално развитие и програмирането на новите оперативни програми, които ще финансират проекти след 2021 г.



Бенефициенти на бъдещата оперативна програма за развитие на регионите, освен Варна, ще бъдат още общините Шумен, Добрич и Търговище. 

Сред основната цел за развитие на района е отварянето му към Черно море, съхраняване на богатото културно-историческо наследство, доразвиване на потенциала за производство на култури в плодородните земи, развитие и запазване на човешкия капитал, развита инфраструктура и безупречен туристически имидж за постигане на общ икономически напредък и подобрено качество на живот.



Три са стратегическите приоритета за постигането им – повишаване динамичността на района в глобален мащаб и активиране на неговия специфичен потенциал, съчетано с опазване на околната среда, постигане на равен достъп до качествено образование, здравеопазване и социални услуги и териториално развитие и сближаване.

Сред ключовите проекти за развитие на региона са завършването на АМ „Хемус“, изграждане на бърза транспортна връзка между Варна и Бургас, както и връзката Шумен – Разград – Русе.



Важна стъпка за развитието на Североизтока е и приемането на морски пространствен план за Черно море, който се разработва в момента. Той ще доведе до правилен баланс между икономическите интереси към водния басейн и неговата екологична защита. Очаква се до края на месец март 2021 г. България да го представи пред Европейската комисия.

В следващия програмен период в района няма да има населени места без достъп до европейско финансиране. В тази връзка е важно общините да работят заедно в изпълнението на различните проекти, които ще се селектират на местно ниво от Регионалните съвети за развитие. Предстои да се разкрие процедура по избор на членове на съветите.

Основните типове инвестиции в района трябва да са насочени към интелигентна индустрия, борба с климатичните промени, опазване на околната среда, образование и развитие на умения, модерно здравеопазване, силна социална сфера.

Приоритетни са и темите за транспортна и цифрова свързаност, градското възстановяване и развитие, трансгранично, транснационално и Черноморско сътрудничество.