Ахинора, по-известна като Нора Нова, вече се пресели в отвъдното на 93 години. Смъртта я споходи в софийския й дом на улица “Оборище” сред куп скъпи вещи. Кой ли ще ги наследи? По всяка вероятност племенницата й - дъщеря на сестра й, която живее в Германия.
 
“Обичам гласовитите певици, ненавиждам бездарните. Гласовита е Йорданка Христова, нищо че е комунистка. И добре изглежда, и глас вади. Такива като нея трябва да ги пращат на Евровизия...” 

Така върлата седесарка Ахинора Куманова изрази приживе творческото си верую в много интервюта.

Нора Нова бе красива жена, която до последно се грижеше за външния си вид. Дълги руси коси, маникюр, хубави дрехи, скъпи парфюми. Имаше приятели, които я съпровождаха навсякъде. Обичаше да посещава спектакли. 

Тя прославя България отвъд Желязната завеса по време на Студената война

Не са малко срещите й с именити актьори и певци. Танцувала е с Ален Делон, пяла е на съвместни турнета с Том Джонс. Никога не е крила, че е имала роман, макар и кратък, с Хулио Иглесиас. 

Нора Нова имаше собствено мнение за фестивала “Евровизия”. “От 1960-а до 1990-а на “Евровизия” се състезаваха хубави песни. Песни със звучни мелодии. След 1990 г. нещата се промениха. Източноевропейските страни вече имаха достъп до фестивала, тогава той стана малко хаотичен”, казваше певицата. През 1960 г. тя е в Германия. Истинска сага е прехвърлянето й от източната в западната част на разделената държава.

По онова време “Евровизия” се провежда в чудесни концертни зали. И гостите, и участниците са в красиви облекла. По-късно “Евровизия” се мести в големи спортни зали, където няма никаква тържественост. Нора Нова е особено критична към качествата на песните, които не могат да станат шлагери, защото никой не ги запява.

С удоволствие певицата припомняше участието си на “Евровизия” в датската столица Копенхаген: “Аз запях, а на сцената се качи един демонстрант с голям плакат против испанския диктатор Франко. Разпоредителите бързо го изгониха от сцената. Започнах наново песента си. Германия с мен стана 12-а, а после италианците ме наградиха за най-елегантната певица”, разказваше тя. 

Нора Нова поддържаше от цялото си сърце каузата на СДС. Вече бе дошъл 10 ноември 1989-а. Тя отвори хубав бутик за дрехи на улица “Раковски”, който не след дълго фалира. С болка разказваше, че по време на унгарските събития от 1956 г. са я тикнали 42 дни в затвора

Минавала за неблагонадеждна, защото баща й бил дипломат. Спасява я тогавашната й свекърва, стара комунистка, много почтена. Благодарение на нея певицата отървава лагера. 

Нора Нова бе късметлийка. Тя пее с “Оптимистите” - оркестър, прочут на Балканите. Идва комисия от Германия и един от членовете й харесва българката. Казва й: “Вие, мадам, не сте за тука, а за Запада”, и й предлага да се омъжи за него фиктивно, та да я измъкне. Налага се да се разведе с мъжа си, Паскал. Тогава той е културно аташе в съседна Румъния. Благороден човек - с готовност й дава развод. 

На Коледа през 1960 г. Нора заминава за Източна Германия, но след 3 дни фиктивният й съпруг, който е главен счетоводител в Министерството на културата, й съобщава, че от България има донос, че бракът им е нагласен. Двамата бягат в Западен Берлин. Попадат в лагер за бежанци. 

Немски вестник разказва зашеметяващата история на българката

Търсят я от германската телевизия, наемат я в шоу с най-известните германски певци. “Получих договор, записвах плочи, животът ми някак потръгна”, припомня си приживе Нора Нова.
 
Една от най-близките й приятелки бе голямата Богдана Карадочева, която също изповядва синята идея. Тя й подарява и първото кученце. 

Нора Нова не допускаше лесно мъже до себе си. Държеше човекът до нея да е чистоплътен, дрехите му да не миришат лошо, а зъбите в устата му да са здрави. Имаше братовчед - Кузман Чупаров. Нисичък и симпатичен, с много хубав глас, който не успя да направи кариера, защото говореше твърде много. 

Маргарита СТЕФАНОВА