Изкуственият интелект е технология, която има все по-сериозно присъствие в ежедневието ни.

Модерните AI системи намират масово приложение в умните функционалности на смартфоните. Независимо дали търсите информация в Google, добавяте ефекти към камерата или използвате по-дълго батерията може да разчитате на последните иновации в изкуствения интелект, заяви Димитър Ганев, съдружник в българската софтуерна компания "E-CARD", която е в топ 50 в Европа.

Учените постоянно експериментират с AI проекти, които тепърва ще създават нови приложения на уникалната технология. Екип от компютърни специалисти на MIT са се насочили към създаването на софтуер, който може да интерпретира по-ефективно какво се случва в реалността. Проблем на актуалните разработки за т.нар. "компютърно зрение" е, че понякога правят изводи, които противоречат на здравия разум.

Oт MIT разработват система, която да изчисти проблемите и позволи на машините да виждат по сходен начин, както хората. За целта е предвидена мащабна база данни, която ще тренира софтуера като го обучи да  възприема по-добре реалния свят, придавайки "зрение" като човешкото око.

Концептуалната система се казва "3D Scene Perception via Probabilistic Programming (3DP3)" и е базирана на принципи от ранните дни на AI разработките. Вероятностното програмиране усъвършнества техниката на идентифициране на обектите.

Новият проект на MIT показва, как PPAML алгоритми с машинно обучение може да се приложи за решаване на по-комплексни проблеми с изкуствен интелект, обясни Димитър Ганев.

Възможността машините да идентифицират и да се ориентират както хората е много важно за развитието на технологиите, които ще се използват в автономните автомобили. Роботиката е друга сфера, която може да се възползва в най-голяма степен от иновативните решения на MIT, залегнали в създаването на 3DP3, допълни Ганев от "E-CARD".