Искам да поздравя целия български народ с освобождаването на България от турско робство. За нас този празник, 3 март, също е свещена дата, защото за Освобождението на България са загинали десетки хиляди руски бойници. Така новият руски посланик Анатолий Макаров честити празника на всички българи в първото си телевизионно интервю, в ефира на bTV.
 „Аз като руски посланик виждам с каква грижа са заобиколени руските паметници на нашата обща история. За това съм ви благодарен”, каза още той.

Макаров, който е посланик у нас от 6 месеца, бе помолен да даде оценка на състоянието на двустранните отношения между България и Русия по времето на президента Росен Плевнелиев. „Сложно ми е да коментирам дейността на Плевнелиев, защото той е работил преди мен. Но за съжаление има голям пропуск  през тези години. Нямаше близък диалог, специални посещения. Икономическите отношения не бяха на необходимата висота, жалко за изгубеното време. Но този президент вие го избрахте, оценката трябва да му дадете вие и историята”, каза Макаров.
„Това е много жалко. Но ние много бързо ще можем да променим това”, добави той.

Говорейки за перспективите да работи с новия български президент Румен Радев, Макаров каза, че новият държавен глава има много умерени претеглени изявления. „Те винаги предизвикваха уважение. Хареса ми неговото настроение към прагматичната посока на нашите отношения. Аз му вярвам”, каза още той.

Руският посланик категорично отрече, че кандидатурата на Радев е съгласувана с Кремъл и наличието на руски намеси във вътрешните дела на България. „Това са елементарни политически технологии, които много се използват, когато се правят опити да се провалят или подкрепят кандидатите”, поясни той. „Той има отношението на политик, който разбира ситуацията. Говорих с него час. Това бе сериозен разговор. Ние обсъдихме какво можем да направим за подобряване на отношенията”, разкри Макаров.

„Оставете Русия намира. Ние си имаме свой живот. Където има въпроси, по които трябва да работим съвместно, ще работим. Изкуствени проблеми не ни трябват. Не съм получил указания да се меся във вашия политически живот. Вие избирате вашия президент, а аз ще работя с него”, каза още той.
 
Руският посланик също направи сензация в ефира. На въпрос на Жени Марчева, дали Румен Радев е поканил Владимир Путин да посети България, първоначално руският посланик изригна, че това са "някакви приказки", но впоследствие с недомлъвки призна за подобна възможност - руският президент да посети страната по случай честванията на 140-ата годишнина от Освобождението. „Ние сме обсъждали (с Радев) бъдещото развитие на политическия диалог. Обсъждахме, че би било много интересно и полезно, като един символ на братската ни дружба и изпитанията през вековете, действително да има едно посещение на руския президент в България по случай 140-тата годишнината от Освобождението на България. Но това е само на теоретична основа. Но аз такива указания нямам. Това бяха само едни размишления какво може да се направи”, поясни Макаров.

По думите на Макаров, руският президент не е посещавал България през последните десет години и това е повод за съжаление. Но не би било сериозно руският президент да пристигне и само да пие чай с българския му колега. Затова е добре да се подготви сериозна работна програма, проекти, които да бъдат обсъдени.

Що се отнася до възможността за общи газови проекти между двете страни, руският посланик каза, че има комисия за научно-техническо и икономическо развитие, но тя не е работила в продължение на пет години. "Последното й заседание бе едва през януари 2016 година. Следващото заседание на комисията е планирано за тази година, но сега няма правителство, комисията няма председател и няма как да бъдат обсъждани въпросите, за които тя отговаря – варненският хъб и други проекти", поясни той.
 
По думите му, Русия има интерес от газови проекти в България, но руската страна трябва да знае едно, че няма да има същия подход, който бе спрямо „Южен поток”. "Трябва да знаем, че има съответните гаранции от страна на ЕС за реализирането на този проект, добави Макаров. Отговаряйки на въпрос за печалната съдба на проекти като „Белене” и „Южен поток”, Макаров каза, че не е имало „политическа воля”. Той опроверга твърденията, че те не са били икономически обосновани. Макаров добави, че в случая с „Южен поток” всичко е било доработено до най-малкия детайл.

Енергийната програма работи – трябва нов парламент, който да се събере и ако има интерес, да се включим към „Белене“ или „Козлодуй“, нека го обсъдим. Може и да намерим инвеститор, но трябва да има готовност и от българската страна, каза Макаров.

Руският посланик изрази силното си недоволство от ескалацията на напрежението покрай руските граници, визирайки въпроса с натовската флотилия в Черно море. Той определи като неверни твърденията, че Русия е източник на опасност и обвини за това Запада. „Черно море е море на дружбата. Миналата година България бе посетена от 600 000 туристи. Никога не сте имали толкова руски туристи. Ако вместо натовски кораби, открием пътнически ферибот Новоросийск-Варна-Бургас, за да могат хората от България и Русия и да пътуват – точно това ни трябва, а не военни кораби, които да обикалят морето. Балансът на силите е нарушен Върнали сме се към мисленето от Студената война”, добави той.