Няма угодия: Наши кметове скочиха срещу система, наложена от Европа
Голямата беда е, че не поддържат алтернативни електроустройва за антените си, с които да осигурят сигнал
Системата за ранно предупреждение при извънредни ситуации и бедствия BG-ALERT е излишна, когато токът спре и съответно мобилните оператори не могат да осигурят покритие. Това смятат кметове от страната.
Междувременно техни колеги от около 40 общини са в София за 4-дневно обучение как да работят със системата.
Те предварително са заявили желание за курса, съобщиха от ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” пред “Труд”. Командированите градоначалници се запознават как да формулират известията за опасност, както и как да преценяват дали са необходими такива.
“Никога не бих отишъл на такова обучение!” В това е категоричен кметът на великотърновското Ново село Христо Христов. Като член на Управителния съвет на Националното сдружение на кметовете на кметства, той заяви, че за подопечното му село системата е напълно излишна.
“Не мога да коментирам дали системата е ефективна, но съм категоричен, че заради лошото качество на комуникациите по отдалечените места, сигналът от BG-ALERT няма как да стигне до жителите.
Никой не желае да задължи мобилните оператори да ни осигуряват връзка, особено по време на бедствия”, поясни кметът. По думите му освен лошото покритие в много населени места, мобилните оператори не полагат усилия да подсигурят изобщо надеждна телефонна връзка.
“Голямата беда е, че не поддържат алтернативни електроустройва за антените си, с които да осигурят сигнал. А знаем, че електрозахранването се прекъсва, особено при природни бедствия или пожари.
Тогава ние оставаме освен без ток, но и без телефони. За какво ни е тогава BG-ALERT? Дори аз лично съм имал случай да нямам достъп до 112”, заяви още Христов.
Системата не бе задействана по време на големите пожари в средата на юли, а обяснението бе конкретно липсата на ток.
“Системата сама по себе си е проектирана, изпълнена и работи добре. Тя не бива да се разглежда като самостоятелна, а по-скоро като част от Националната система за ранно предупреждение, сиренната система. Тя е надграждаща вече съществуващата.” Това заяви бившият директор на ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” Николай Николов .
Той посочи, че трудността на нейното задействане идва от там да не се допуска грешка.
„Да не стане така, че два пъти да се задейства излишно и на третия път да стане като лъжливото овчарче”, заяви той и добави, че в цяла Европа при стартирането са възниквали проблеми, анализирани и тествани са и след това са решавани.
“Основният проблем в системата при самото задействане е за прага на опасност, дали е сигурно, че наводнението ще стане, опасният вятър дали ще дойде и т. н.”, обобщи Николов. Посочи като най-добър вариантът да заработи система за климатичен мониторинг, според която BG-ALERT да се задейства автоматично само при 100% сигурност от заплаха.
Последвайте ни
1 Коментара: