Обичаи на Ивановден, които не знаете
За да имате късмет и здраве, направете следното на Ивановден
Преди много години в ранни зори още преди изгрев слънце, младите жени в семейството носели в къщата вода кладенец или река. С нея къпели децата в родата за здраве в голям съд, наречен чебър.
Традицията повелява в него да се изкъпят и булките и младоженците, които са се взели в зимните дни преди Ивановден. След това къпането продължава, но само за тези момци и момичета, които носели името Иван и Иванка.
В някои краища на България, девойките, наречени водичарки, ходят по къщите на близки и роднини. Едната е облечена в невестини дрехи. В бяло бакърено котле тя събира подаръци, дребни монетки, след като е целунала ръка на стопанина на къщата. Другите водичарки благославят всеки член от семейството с песен.
На Ивановден продължават обичаите и обредите, свързани с вярата в чудодейната здравеносна сила на водата. Ергените къпят момите, къпят се булките и младоженците, които са се оженили през тази зима до Ивановден; къпят се всички именници; къпят се годените моми и ергени.
На Ивановден на обед младоженците отиват на гости в дома на своите кумове и им носят кравай, млин, ракия и вино. Кумовете ги канят на тържествена обща трапеза.
Тя включва варено жито, фасул, ошав, баница, кървавица, печена луканка, свински ребра със зеле.
В тракийските земи на Ивановден или по-късно - на Бабинден или зимния Атанасовден , се предприемат обредите за побратимяване на момците - "хващане на арътлици". Ако трима другари искат да станат побратими, в този ден те последователно се събират в дома на всеки от тях, като започват от дома на най-възрастния.
Майката посреща тримата и ги закичва с по една китка от бръшлян и чимшир. На всяка китка е вързана златна паричка с червен конец. Като ги закичва, майката ги благославя: "Оттук нататък чимшир побратими да станете! Да не се карате и лоши думи да не си изричате, да се обичате и уважавате като братя!" Ритуалът се повтаря в дома на всеки момък.
В Ямболско обредът на побратимяване е значително по-разгърнат. Там момците или женените мъже, които ще станат арътлици , стъпват символично с десния крак едновременно върху живи въглени, след което си раздават специални обредни хлябове и отпиват последователно от паница с червено вино.
В Родопската област на Ивановден сгодените ергени отиват тържествено на гости заедно с родителите си и свои роднини в дома на своите годеници.
След като бъдещата свекърва умие лицето на девойката и я закичи с китка и златна паричка, всички сядат край софрата и се угощават богато.
На Ивановден изтича и срокът, през който обикалят новогодишните маскирани дружини. В някои райони на страната коледарите отвеждат тържествено "царя" на дружината на чешмата, където го окъпват.След това той устройва угощение, на което присъстват и маскирани като мечка, невеста, арапи. С празнично хоро завършва пълният цикъл на обичая коледуване.
Имен ден: Ваньо, Bаня, Еньо, Енчо, Жан, Жанa, Жанета, Ивайла, Ивайло, Иван, Ивана, Иванкa, Иваниела, Иванинa, Ивелин, Ивелина, Ивета, Иво, Йоан, Йоанa, Йовка, Йовко, Йонка, Йонко, Йончо, Йото, Калоян, Яни.
Ето и примерни рецепти за традиционните ястия на Ивановден .
Свински ребра с кисело зеле
Необходими продукти:
2 кг. свински ребърца
1 голяма кисела зелка
Начин на приготвяне:
Ребърцата се разделят от хармониката и всяко едно се увива в зелев лист. Подреждат се в глинен гювеч или по-голяма иенска тенджера. Заливат се със зелев сок и вода 1:1 и се добавя 1 с.л. свинска мас или 1 ч.ч. олио. Пекат се 3 часа във фурната на 200 градуса.
Дърпана баница
Необходими продукти:
200 мл вода
350 г брашно
1 с.л. олио
1 с.л. оцет
Нужни са още:
2 яйца
100-150 г сирене
100- 150 г кисело мляко пълномаслено мляко
олио
Начин на приготвяне:
От водата, олиото и брашното се замесва тесто. Меси се по-продължително време (месих около 10-12 мин), докато се образуват мехурчета при разтегляне - виждат се като дупчици в тестото като се разтегли.
Тестото се разделя на 3 части. Всяка част леко се разточва в малък кръг, поставя се върху чиста кърпа, намазва се отгоре хубаво с олио, за да не хване коричка, покрива се с друга кърпа и се оставя да си почине тестото, да се отпусне, за да може по-лесно да се разтегли после. (отне ми около 20 мин време).
За плънката:
Яйцата се разбиват с киселото мляко. Добавя се натрошено сирене.
Тавичката, в която ще се пече баницата се намазва с олио.
Взима се едната питка с тестото и се разтегля с ръце, както е показано във видеото, докато се образува тънка кора. Грубите краища на тестото се махат, за да е фина кората като се навие.
Намазва се кората с олио, поставя се в единия ѝ край от пълнежа и се навива на руло с помощта на кърпата.
Рулата се навиват в намаслената тава във форма на охлюв.
Баницата се намазва с олио обилно, сипва се и между рулата от олиото, така че да се покрие 1/2 от баницата с мазнина. Слага се в студена фурна и се включва на 200 градуса. Пече се до готовност.
Източник: zajenata.bg
Последвайте ни
0 Коментара: