Служебното правителство предлага генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., да бъде награден с орден "За военна заслуга" I степен, с мечове. Това съобщиха от правителствената пресслужба.

Министерският съвет предложи на президента Румен Радев да издаде указ, с който директорът на ВМА да бъде удостоен с отличието.

Предложението на правителството е във връзка с проявените от него изключително големи заслуги към Република България в развитието на науката и практиката в сферата на военната медицина и здравеопазването.

Проф. Мутафчийски е пръв във въвеждането на революционни техники, равнявайки се по най-иновативното медицинско знание и практика в света, затвърждавайки лидерските позиции на Военномедицинска академия като високотехнологична болница, мощен диагностично-лечебен и учебно-научен комплекс в системата на българското здравеопазване - военно и цивилно, прилагайки световните постижения в медицинската наука. 

Освен това той е сред доайените в българската хирургия.

МС предложи също проф. д.н. Любомир Димчев Стойков да бъде удостоен с орден "Св. Св. Кирил и Методий" - огърлие за големите му заслуги в областта на културата и изкуството. Стойков е изтъкнат български културолог, журналист и университетски преподавател.

Професор в УНСС, в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и в Националната художествена академия.

Той е магистър по журналистика на Софийския държавен университет. От 1981 г. е асистент в Софийския университет - Факултет по журналистика. Защитава първата си дисертация през 1988 г. От 1996 г. с доцент по фирмена култура и комуникация в УНСС.

През 2007 г. е избран за професор но култура, масмедии и връзки с обществеността в УНCC и ВАК, а през 2015 г. му е присъдена научната степен "доктор на науките" за дисертация на тема "Модата като култура и комуникация", защитена в УНСС.

Проф. д.н. Любомир Стойков въвежда медиите и комуникациите като предметна и лекционна сфера в УНСС. Създател и научен ръководител е на магистърската програма "Връзки с обществеността". Също така той въвежда за първи път в българската университетска образователна система дисциплината "Фирмена култура и комуникация", а по-късно и предметите "Бизнес комуникация", "Управление на връзките с обществеността", "Култура и медии", "Лайфстайл журналистика" и "Имиджмейкърство".

Проф. Любомир Стойков е създател на телевизионната модна журналистика в България. Автор е на десетки документални филми и кореспонденции за модата и стила от целия свят.