Двойно са се увеличили случаите с рак на гърдата при жените между 30 и 35 години. През целия октомври се обръща внимание на информираността на обществото относно заболяването.

"Ракът е  лечим в ранните му фази, включително и рака на млечната жлеза. В  над 90 % е трайно лечим, стига да бъде открит навреме, стига да има действаща профилактика и скрининг", заяви онкологът проф. Иван Гаврилов в "България сутрин".

Уникална операция в УСБАЛО по онкология даде шанс за живот на пациент с рак на дебелото черво

По негови думи в България годишно се разболяват около 4000 жени, прогнозните резултати за 2018 г. са 4016, а в Европа цифрата е 5223.

Заболеваемостта на нашата страна е 98.8 на 100 души население, в Европа 128.8 на 100, а в САЩ е над 140.

Смъртността обаче за България е 33,3 %, а при другите 32.7 %. На фона на по-малката заболеваемост ние имаме по-висока смъртност. Това се дължи на по-късното откриване на заболяването.

"Профилактиката е от основно значение, пациентките трябва задължително да се обръщат на първо място към своя личен лекар. Поне 2 пъти годишно да провеждат ехография и клинична оценка на млечните жлези. 2 пъти годишно трябва да посещават своя гинеколог, който да провежда гинекологични прегледи", заяви д-р Желязко Арабаджиев пред Bulgaria ON AIR.

Цонка Даскалова: Най-много ме търсят за онкологични заболявания, за забременяване и за диабет

Според проф. Иван Гаврилов начинът на живот е решаващ по отношение на развитие на онкологичното заболяване.

"Това, което вреди най-много, е късното раждане, липсата на раждане, малкото по брой деца и малкото по времетраене кърмене", заяви онкологът.

Десет болници в страната ще правят безплатни гинекологични прегледи през октомври в рамките на кампания за борба с рака на гърдата.