Белгийски гражданин, върнат от Китай в неделя с полет през Франция, е носител на новия вирус, съобщава БТА. Местните медии цитират министъра на здравеопазването Маги де Блок.

Белгиецът е пътувал с евакуационния полет от Ухан, който излетя със закъснение и кацна във Франция. Със същия самолет са пътували и две български студентки, които се прибраха у нас.

Преди ден от Китай в Белгия бяха върнати деветима белгийски граждани. Изследванията на осем от тях за заразата са били отрицателни.

Първоначално върнатите бяха поставени под карантина във военна болница. Както БЛИЦ писа преносителят на вируса е отведен в здравно заведение в Брюксел, където грижите за него ще продължат. Уточнява се, че засега заразеният няма признаци на заболяване.

У нас българските студентки кацнаха на летище „София“ на борда на военно-транспортния самолет „Спартан“, придружени по време на полета от екип на Военно-медицинска академия, съобщиха от МВнР. Те са под карантина във ВМА.

Жените пристигнаха от Ухан в град Истр, Франция, на борда на френски самолет, с който в рамките на общоевропейска операция от Ухан бяха изведени 251 души от различни националности.

Министерството на външните работи чрез посолствата ни в Пекин и Париж, както и Генералното ни консулство в Шанхай, съдейства за заминаването на българските граждани от Китай и за успешното им пристигане в България.

Общоевропейската операция по улесняване на чуждестранни граждани, включително и българските, да напуснат Ухан бе организирана от Франция в сътрудничество с властите на Китай.

Междувременно у нас от трима пациенти на МБАЛ – Хасково са били взети проби за коронавирус, като резултатите се чакат. Това съобщиха от Инфекциозно отделение на здравното заведение, където пациентите са настанени и поставени под карантина.

Първите двама са били завърнала се от Тайланд семейна двойка. Мъжът и жената били с температура и неразположение. Третият пациент е мъж, който бил в Шри Ланка. Той е бил диагностициран с пневмония.

Пробите са били изпратени в референтната лаборатория в София. Началникът на отделението д-р Красимира Кинова прогнозира, че резултатите ще бъдат отрицателни.

Само за четири дни жертвите на коронавируса се удвоиха. Броят им в Китай стигна до 425, след като властите на провинция Хубей съобщиха за нови 64 смъртни случая, информират БТА и Франс прес.

Заразените в провинцията са се увеличили рязко до 2345.

Страните от Г-7 съобщиха, че са се договорили да координират усилията за борба с разпространението на болестта, съобщи здравният министър на Германия Йенс Шпан.

Италианци и поляци са поставени под карантина, след като бяха върнати от Ухан, допълва Асошиейтед прес.

В Полша представител на болнично заведение съобщи, че никой от 30-те души, които са поставени под карантина в него, не показва симптоми на заболяването.

В Хърватия туристи от Тайван са носили табели, гласящи „не сме от Китай“, тъй като според тях заради страха от коронавируса азиатските туристи са изолирани и местни жители са бягали от тях.

Бразилия също е решила да репатрира свои граждани от Ухан и ще обяви извънредно положение в здравеопазването.

От китайския град ще бъдат евакуирани между 40 и 55 бразилци, които 18 дни ще останат под карантина във военна база.

Междувременно през почивните дни издъхна първата жертва на коронавирус извън границите на Китай – на Филипините.

Стотици медицински работници в Хонконг днес за втори пореден ден не отидоха на работа, настоявайки за пълно затваряне на границата с континентален Китай.

В Хонконг бе вторият смъртен случай след заразяване с коронавирус, извън границите на Китай.

Заради отсъствието на много служители дейността на службите за бърза помощ е засегната в известна степен, посочиха местните здравни органи. Властите призоваха стачкуващите възможно най-скоро да се върнат към задълженията си в името на пациентите. В стачката вчера участваха около 2700 души.

Протестът е организиран от синдикат на медицинските работници. Активистите се опасяват, че хонконгските болници няма да могат да се справят с наплива на пациенти, ако епидемията се разрасне, имайки предвид силния поток от хора през границата.

Възможно е днес към протеста да се присъединят 9000 медици, допълва Асошиейтед прес.

Новата инфекциозна болница с 1000 легла, построена за 10 дни в Ухан, прие днес първите си 50 пациенти, преместени от претоварените здравни заведения в китайския град, откъдето тръгна епидемията на новия коронавирус, предадоха световните агенции, като се позоваха на държавни медии в Китай.

От вчера в болницата дежурят екипи военни медици от китайската армия, наброяващи 1400 души. Някои вече са натрупали опит в борба с епидемиите от тежък остър респираторен синдром (ТОРС) и ебола.

Модулната сграда от над 400 стаи с обща площ 34 000 квадратни метра е със същата конструкция като специалната болница, построена през 2003 г. в предградие на Пекин за лечение на пациенти, страдащи от ТОРС. Новата пневмония е още по-смъртоносна и вече отне живота на 425 души, припомня АФП.

Специализираната болница за лечение на заразени с новия вирус е наречена „Хошъншан“ ( Планина на Огнения бог – божество от таоистката митология, което бълва пламъци и унищожава с тях всякакви зарази по хорат).

По-късно тази седмица се очаква в Ухан да заработи още една подобна болница, наречена „Лейшъншан“ („Планина на Бога на светкавицата“) с още 1600 легла, посочва АФП.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!