Орлин Алексиев с отчет за дейността на Специализиран общински приватизационен фонд
Специализираният общински приватизационен фонд (СОПФ) към община София е създаден през 1994-а година с решение на Столичния общински съвет (СОС). Основната му дейност е да събира и в последствие инвестира средствата, събрани от продажбата на общинска собственост.
Управлението на Фонда се осъществява от Съвет за управление (СУ СОПФ), който е съставен от 14 души, а негов председател е Орлин Алексиев.
Орлин Алексиев е роден на 19 февруари 1967-а година. Завършил е „Право“ в Югозападен университет „Неофит Рилски“. Магистър е по „Бизнес администрация“ в Нов български университет и защитава докторантура по икономика и управление. Той е познат на медиите и със страстта си към офроуд състезанията. Алексиев е първият българин финиширал на рали „Дакар“ с най-добро класиране до момента – 17-то място в класа и 61-во в генералното класиране, от над 200 участника. На следващото издание на надпреварата, проблеми с качеството на горивото не му позволяват да финишира успешно.
Орлин Алексиев е за трети мандат общински съветник в Столичния общински съвет като от
2011-а година е председател на Съвета за управление на Специализирания общински приватизационен фонд. За мандата 2015-2018г. Фондът финансира различни дейности на общината в размер на над 94 млн. лв. Те са разпределени за ново строителство, реконструкция и ремонт на училища, детски ясли, детски заведения и спортни площадки, медицинско оборудване и апаратура за болници и поликлиники, градската улична инфраструктура, поддържане и изграждане на паркове и зелената система и много други.
Съгласно взетите решения от Столичния общински съвет (СОС), средствата се разпределят по следните направления:
Най-голям дял заемат вложенията на СОС в образование с цели 51,43%, със сумата от 48 663 161 лева.
Близо 10% от средствата на Фонда са насочени към здравеопазването - 9 372 806 лева.
Електронното управление се нарежда на трето място с 9 200 000 лева и 9,72% от общия размер.
8,05%, които възлизат на 7 616 000 лева, са отделени за социалната сфера и достъпна среда.
Средствата за сигурност (5 076 572 лева) и транспорт (4 967 028 лева) възлизат съответно на 5,36% и 5,25% от общия бюджет.
За екология и зелена система са насочени 4 597 536 лева (4,86%).
Културата, спортът и младежките дейности получават 4 505 853 лева (4,76%).
Най-малко средства са отделени за административни сгради, като сумата възлиза на малко повече от половин процент от общия бюджет (0,67%), равняваща се на 629 656 лева.
Една от основните цели на Столична община е да създаде благоприятна среда, в която децата да растат и учат. Сред приоритетите на Общината е да осигури достатъчно места за всички деца в детските градини и училищата. Дейностите, обвързани с осъществяването на тези цели, са съсредоточени в строителство на нови и разширяването на вече съществуващи сгради. Паралелно с обновяването на сградния фонд на образователните институции, се подобряват и условията за провеждане на спорт и дейности на открито.
От създаването на фонда от 1994-а година до сега, над 230 млн. лв. са изразходвани за изграждане и поддържане инфраструктурата на образованието. През последния мандат (2015-2018г.) от заделените средства за инфраструктура на образователната система 23,5 млн. лева са използвани за ново строителство и разширения на сграден фонд на училища и детски заведения. Седем детски градини и пристройки към други градини са построени с тези средства, като при училищата се набляга върху изграждането на физкултурни салони с отопление, столови за хранени и допълнителни класни стаи, коментира Орлин Алексиев. Като председател на СУСОПФ той съблюдава и за коректното изразходване на средствата, съгласно решенията на СОС.
Последвайте ни