Наскоро бяха официално публикувани вариантите на Териториалните планове на трите най-големи въглищни региона, които правителството планира да изпрати за одобрение на Европейската комисия. Полемика предизвикаха предложените варианти за преквалификация на миньорите и енергетиците, които ще загубят своята работа след закриването на въглищните мини и ТЕЦ-овете на въглища.

 

Един от най-ярко обявените планове е за наемането на отпадналите от пазара на труда миньори и енергетици на работа по рекултивацията на въглищни мини след тяхното окончателно затваряне. Според експерти това решение е неработещо, тъй като процесът на рекултивация се случва сравнително бързо за период от 3 до 5 години и подобна мярка би осигурило твърде краткосрочна заетост за изпадналите от пазара на труда. Поради тази причина то вероятно е подходящо единствено за лица в предпенсионна възраст, но тук възниква и въпросът готови ли са именно те да отделят време и усилия, за да учат нова професия, която ще практикуват едва няколко години.

 

Как е законово регулиран процесът по рекултивация?

Т.нар. рекултивация на нарушени терени е регламентирана още през 1996 година чрез Наредба №26, подписана от тогавашните Министерство на земеделието и хранителната промишленост, Министерство на околната среда, Министерство на териториалното развитие и строителството и Комитета по горите към Министерски съвет.

Какво представлява процесът по рекултивация?

Рекултивацията на пост-минни терени е комплексен процес по възстановяване в естествен вид на място, на което са добивани полезни изкопаеми. В работата по възстановяване се включват инженери, еколози, лесовъди и други тесни специалисти. Целта на рекултивационните дейности е да се предостави възможност за по-нататъшно правилно използване на „увредената“ от минна дейност територия.

През какви етапи минава процесът на рекултивация?

Процесът на рекултивация се развива в 2 основни етапа – технически етап и биологичен етап.

Техническият етап се състой в подготовката на терена. Той може да включва направа на насипище, построяване на подходящ наклон, терасиране и други дейности.

Целта на биологичния етап е да се създадат подходящи условия за възникване на биопродуктивни свойства у увредените площи, а оттам и ново почвообразуване. На този етап се извършва и затревяване, торене и засаждане на подходящи растителни видове.

Колко трае същинската част по рекултивация на една затворена въгледобивна мина?

Допитахме се до експерти, които ни обясниха, че в зависимост от размера на терена същинската част от процедурата по рекултивация на една въгледобивна мина с прекратена дейност трае между 3 и 5 години.

Например, за създаване на водоотливни канали по време на т.нар. технически етап, са необходими от един до няколко булдозеристи, както и ръководител. След този етап следва да се изчака между година и година и половина, за да се случи т.нар. биологична рекултивация. Момент, в който не се налага работници да извършват дейност по терена, а единствено се наблюдава как върви самият процес. На този етап често се случва естествено да започнат да растат храсти и треви, но едва след края на биологичната рекултивация отново са необходими хората, които трябва да положат хумус, ако е необходимо, да се занимават със залесяване, косене и т.н.

Това означава, че предложената от правителството „алтернативна заетост“ може да осигури препитание за период от 3 до 5 години в средата, на който би имало пауза от година или година и половина по време, на която наетият персонал няма да извършва дейност, което означава, че едва ли ще получава трудово възнаграждение.

Няма да повдигаме и въпроса по какъв начин и въобще какъв е смисълът човек да отделя време и усилия да се обучава и да се преквалифицира, за да се възползва от временна заетост за 2-3 години.

Колко хора ще са необходими за рекултивацията на една затворена въглищна мина с размерите на мините в Бобов дол?

Според оценки на експерти за извършване на същинския процес на рекултивация на мината в Бобов дол, която е сред големите в страната, ще са необходими от 10 до 15 работници. За сравнение, дори и след затварянето на подземните рудници, в момента по открит способ в мината в Бобов Дол работят около 600 човека.

Какъв е изводът?

Изводът е, че посочената от правителството мярка за осигуряване на алтернативна заетост на останалите без работа енергетици и миньори е не само краткосрочна, а няма да осигури заетост дори за 1% от останалите без препитание хора след затваряне на мините и централите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук