Председателят на Апелативен съд-Бургас Деница Вълкова излезе с официална позиция по повод информацията, че адвокати на Либия ще инструктират на безплатен семинар българските съдии от Апелативен съд – Бургас как се правоприлага по морски съдебни дела.

Публикуваме пълния текст на писмото й без редакторска намеса: 

ДО
ИВАЙЛО КРАЧУНОВ УПРАВИТЕЛ И СОБСТВЕНИК НА ИА БЛИЦ ЕООД
ПРАВО НА ОТГОВОР
ОТ
ДЕНИЦА ВЪЛКОВА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА АПЕЛАТИВЕН СЪД - БУРГАС

Относно: https://blitz.bg/obshtestvo/advokati-na-libiya-styagat-bezplaten-seminar-za-blgarski-sdii_news683145.html

В публикуван на 3 юли 2019 г. анонимен материал в сайта „Блиц" под заглавие „Назрява голям скандал! Адвокати на Либия стягат безплатен семинар за български съдии!" се правят крайно некоректни внушения за застрашаване независимостта на българския съд по казуси с международен характер, чието решаване тепърва предстои от органи на съдебната власт в Апелативен район - Бургас. В същия текст освен моето име е посочено и името на уважаван колега, без той да има отношение към описаното в материала събитие. Подчертавам, че текстът не е подписан от конкретен журналист, което навежда на извод, че целите му са различни от посочените в портфолиото на сайта принципи на безпристрастност и обективност на информациите. Наложително е да бъдат изложени пояснения относно посочените в статията факти.

Семинарът е по тема, която е изключително важна за региона. Прави са за втори път в страната, след като през месец март 2019 година е проведен при огромен интерес за юристи и магистрати в Апелативен район - Варна. Постъплението от дела в двата апелативни района, свързани с морското право, предпоставя интереса на широк спектър от практикуващи юристи. Практиката на обученията на юристите позволява лектори да бъдат прависти от всяко едно съсловие. Много от преподавателите на подобни семинари и обучения - професори и доценти са практикуващи адвокати и е нормално да имат висящи дела, както и да участват в подобни форуми, където се разглеждат принципни въпроси и теоретични постановки, а не конкретни казуси.
Забраните в чл. 212 и чл. 213 от Закона за съдебната власт за обсъждане на висящите дела, са достатъчна гаранция, че на семинара няма да бъдат коментирани конкретни казуси.

В случая специалистите споделят знанията си pro bono, а останалите разходи са за сметка на организаторите от Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" и Българска морска камара.
Всякакви други твърдения за финансиране на събитието и опити за влияние върху съда са безпочвени, неаргументирани и злонамерени.

Като председател на български орган на съдебна власт не бих оставила без реакция подобен опит за уронване името на съда, който представлявам и на магистратите, с некоректни тези, обвързващи въпроси от национален интерес с практическо обучение на юристи, организирано от юридически лица с прозрачно финансиране, в това число и държавно предприятие.
Считам, че подобни „журналистически материали" могат да доведат не само до накърняване на репутацията на българския съд, но и до разколебаване на доверието на гражданите в институциите.

Настоявам за своевременно публикуване правото на отговор, за да имат възможност читателите Ви да направят информиран избор при наличие на гледната точка на засегнатата от Вас страна!