От Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) излязоха с позиция относно регистрацията на павилион за пакетирани храни, след като стана ясно, че такъв е бил свързан незаконно към електропреносната мрежа, което доведе до смъртта на 16-годишно момче в София.

Ето и позицията без редакторска намеса:

Цитираният павилион е регистриран за първи път в Областна дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) София-град през 2016 година, а през 2018 е извършена нова регистрация, поради промяна в предлаганите групи храни.

Съгласно Закона за храните, действащ към датата на първоначалната и на пререгистрацията на обекта, изискуемите от ОДБХ документи от всеки бизнес оператор, търгуващ с храни, са заявление по образец, в което се посочват име и адрес на лицето, съответно седалище, адрес на управление и код по БУЛСТАТ/ЕИК за лицата,

регистрирани в Република България, а за лицата, регистрирани в друга държава - членка на Европейския съюз, или страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство - друг идентификационен код или номер, както и адрес на обекта.

Към заявлението се прилага списък на групите храни или ястия, които ще се произвеждат или продават в обекта.

Операторът е спазил тази процедура.

Поставянето на преместваеми обекти се извършва по реда на чл. 56 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и не е в компетенциите на БАБХ.

Включването на обектите към електроснабдителната и водоснабдителната мрежи също не е от компетенциите на БАБХ.

Всяко твърдение, че БАБХ е компетентен орган по отношение на поставянето, статута и урегулирането на обекти по ЗУТ е несъстоятелно и води до заключение, че изреклият ги не познава законите в Република България.