От партизанка до президент: Дилма Русеф продължава победния си марш - оглави банката на държавите от БРИКС
Родословното й дърво в България наброява над 600 души
Експрезидентът на Бразилия с български корени Дилма Русеф оглави Новата банка за развитие, учредена от страните, които влизат в обединението БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка, Обединените арабски емирства, Уругвай, Бангладеш и Египет, съобщи в. “Естадо ди Сао Пауло”.
Дилма Русев най-сетне бе реабилитирана, след като срещу нея бяха повдигнати обвинения в корупция и финансови измами, а разследването продължи 5 години. На престижния пост тя ще бъде до края на текущия бразилски мандат в ръководство на банката през 2025 г. Основната дейност на институцията е да финансира инфраструктурни проекти и проекти за устойчиво развитие в държавите от БРИКС.
Корените на борбената дама водят началото си от България
Родоначалникът на фамилията Руси се заселва в Габрово през 1735 г., построява си къща и отглежда пет деца. Към днешно време потомците му наброяват над 600 души. В българския род на експрезидента на Бразилия има и няколко обществени и държавни дейци - генерал Руси Русев е бил министър, Христо Русев е бил кмет на Габрово, а родственицата Петрана Атанасова Русева е първата жена, кмет в България - управлявала е великотърновското село Миндя в края на 40-те години на 20-и век.
Бащата на Дилма, Петър Русев, е роден в Габрово през 1900 г. Той завършва Априловската гимназия в Габрово през 1918 г. Като активен член на БКП емигрира през 1929 г. във Виена, а оттам се установява във Франция, където започва да изписва фамилията си с Rousseff. Съпругата му остава в България, а на 3 април 1930 г. се ражда синът им Любен-Камен. Петър обаче не търси семейството си.
Съпругата му умира, а малкият Любен расте като сирак и вече е голям, зрял мъж, когато след близо 2 десетилетия мълчание му се обажда баща му
В началото на 40-те Петър Русев, вече овдовял, пристига в Бразилия, премества се в Буенос Айрес, Аржентина, а няколко години по-късно се установява в Сао Пауло, Бразилия. Там постига успехи като юрист и строителен предприемач. В Бразилия се жени за Дилма Жане Силва, която е учителка. Двамата имат 3 деца - Дилма, Игор и Жана.
Семейството на бъдещия президент Дилма Русев живее в голяма къща с прислуга, поддържайки европейски навици. Децата получили класическо образование, включително изучаване на френски език и пиано. Дилма мечтаела да стане балерина, но през годините интересите на момичето се променили драстично.
Животът й е низ от възходи и падения
Дилма Русев се присъединява към младежката организация на Социалистическата партия през 1967 г. Участва в нелегалната съпротива срещу военната диктатура. Заедно с втория си съпруг Карлуш Араужо основава групата “Палмарес” и се научава да борави с оръжие и експлозиви. Макар и да не участва във военни операции, през 1969 г. ръководи обир на бижута за 2,5 млн. долара от дома на бивш губернатор
Всъщност тя е “градска партизанка” и е член на въоръжен отряд. Арестувана е през 1970 г. и е осъдена от военен съд на 4 години затвор. Преди това била подложена на нечовешки изтезания в продължение на 22 дни. Освободена е предсрочно в края на 1972 г.
Снимка от детските години на Дилма Русеф. От ляво надясно: брат й Игор, майката Дилма Жане Силва, Дилма Русеф (горе) и бащата Петър с малката й сестра Жана
Дилма Русеф никога не се е срещала със заварения си брат - инженер Любен Русев, който умира в София през 2007 г., но посещава гроба му при гостуването си в България през 2011 г.
Докато е зад решетките, Дилма преосмисля радикалните методи на политическа борба. Вместо да участва в партизански акции, тя се омъжва за втори път и започва да учи. Година по-късно ражда дъщеря си Паула, от която вече има внуче. Завършва “Икономика” във Федералния университет на Рио Гранде до Сул през1977 г. Започва работа в администрацията и в края на 80-те години работи в кметството на гр. Порту Алегри.
През 90-те амбициозната Дилма оглавява недържавния Фонд по икономика и статистика и работи в Министерството на енергетиката на щата Рио Гранде до Сул. Занимава се с легална политическа дейност.
Междувременно Дилма Русев потърсила българския си полубрат Любен заради наследството от баща им едва след смъртта на съпруга си. Предложила му 1500 долара, за да се откаже от претенции за наследство откъм баща им Петър. Според писмата на Дилма до Любен родителят им бил фалирал и само толкова се полагало на първородния му син. Любен Русев приел парите от сестра си и си купил с тях фолксваген “костенурка” на старо. Това е единственото, което получил от баща си. При идването си в България Дилма не показва особен интерес към българските си роднини, по-скоро приема срещите от любезност. Според българската сестра на Любен Русев - Анна Петрова, Дилма отишла тайно на гроба на брат си и поставила там венец с бели цветя. Въпреки че след смъртта на брат си Дилма учредява ежемесечна финансова помощ за съпругата му Маргарита, която надживяла мъжа си с две години.
След Социалистическата партия дълго време Дилма е член на Демократическата работническа партия, а в края на 90-те преминава в Партията на работниците
Политическият й избор е възнаграден и в периода 2003 - 2005 г. Дилма Русев става министър на мините и енергетиката на Бразилия. Пет години тя работи като началник на канцеларията на бразилския президент Луис Инасиу Лула да Силва и набира сериозна популярност.
По това време става ясно, че има рак на гърдата
Дилма претърпява две операции, преминава и през химио- и лъчетерапия. Отслабва с 10 килограма и носи перука, тъй като губи косата си. Но оцелява и не се отказва от политическите си амбиции. През октомври 2010 г. се кандидатира за президент на Бразилия от управляващата Партия на работниците.
С началото на предизборната надпревара Дилма променя изцяло външния си вид. Прави си няколко пластични операции, захвърля очилата с рогови рамки и започва да следва модата.
В своята предизборна кампания се обявява за аграрна и политическа реформа, расови квоти, свобода на вероизповеданията и хомосексуални граждански съюзи, против смъртното наказание и узаконяването на леките наркотични вещества
На първия тур събира 46,9% от гласовете срещу основния си опонент, социалдемократа Жузе Сера. Вторият тур на изборите е спечелен от Дилма с 56,05% от гласовете. Четири години по-късно Дилма Русев отново печели президентските избори, в които неин съперник е кандидатът на Социалдемократическата партия Аесио Невес - тя побеждава с резултат 51,6% от гласовете и остава президент за втори мандат.
През 2015 г., само няколко месеца след встъпването й в длъжност, в Бразилия започват протести против правителството на Дилма Русеф и срещу корупцията. Акцията събира милиони хора на 15 март, а протестите продължават 8 месеца.
Недоволството срещу предполагаемото участие на Русеф в скандала с Petrobras, включващ подкупи и корупция, е огромно. Обвиненията касаят периода между 2003 и 2010 г., когато президентката Русеф е била член на борда на директорите на Petrobras, бразилците се обявяват против правителството и призовават Русеф да подаде оставка.
Преки доказателства за участието на Русеф в схемата не са публикувани, а и тя отрича да е знаела за схемата. В същото време опозицията я обвинява в нарушение на данъчното законодателство и финансови измами с публични средства по време на предизборната й кампания през 2014 г. През декември 2015 г., по искане на опозиционни партии, парламентът започва процедура по импийчмънт срещу Русеф.
През август 2016 г. Сенатът, заседаващ като съдебен орган, гласува с 61 срещу 20 гласа за обвинителна присъда, признавайки Русеф за виновна в нарушаване на бюджетните закони и я отстранява от длъжност.
Миналата година съдебното разследване по обвиненията в счетоводни манипулации, довели до нейния импийчмънт, е официално закрито, тъй като Бразилското федерално публично министерство не открива нито едно престъпление или акт на административно нарушение.
Подготви Поли БОЯНОВА
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
1 Коментара: