От ЦЕТИН България ЕАД излязоха със становище по повод медийни публикации за изградената базова станция в район “Тракия”, гр. Пловдив.

Ето какво се казва в него:

Като отговорна компания ние се отнасяме много сериозно към въпросите, свързани със сигурността на потребителите и изграждането на надеждна телекомуникационна инфраструктура. Бихме искали да подчертаем, че съдържащите се в статиите внушения и необосновани интерпретации не отговарят на фактическата обстановка.

Базовата станция, намираща се в кв. Тракия, гр. Пловдив, е собственост на ЦЕТИН България и е въведена в експлоатация през 2001 г., след получаване на всички релевантни разрешения и необходими документи по законоустановения ред от българските институции и контролни органи, вкл. Министерство на здравеопазването, Национален център по обществено здраве и анализи (НЦОЗ), Регионална здравна инспекция (РЗИ), Регионална дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) гр. Пловдив, главния архитект на Община Пловдив и др. Твърденията, че станцията не отговаря на изискванията за хигиенно-защитна зона са некоректни и неверни.

Експертни оценки са получавани от компетентните към съответния момент органи съответно през:

  • 2001 г., въз основа на което за базовата станция е издадено първото разрешение за строеж,

  • 2013 г., въз основа на която е издадено и разрешение за строеж за преустройство от 2015 г.

  • 2021 г. във връзка с нашето намерение за преместване на базовата станция на ново място над асансьорното помещение.

Нещо повече, за спокойствието на гражданите през юли 2021 г. длъжностни лица на РДНСК, съвместно със служители за контрол на строителството към Община Пловдив - район “Тракия”, в присъствието на РЗИ - Пловдив, “ЦЕТИН България” и лицето, упражняващо строителен надзор на строежа, извършиха проверка на място и по документи на обекта. Тя не откри нарушения по издадените строителни книжа за обекта.

За горепосочената базова станция са извършвани и многократни замервания на нивата на излъчване на електромагнитни полета (ЕМП), резултатите от които са под пределно допустимите нива в населени места както в рамките на приложимата законова процедура, така и по проверки, като няма установени отклонения от законоустановените норми за излъчване на електромагнитни полета. Измервания са извършвани преди и след въвеждане в експлоатация на “Комплекс Елит” през септември 2017 г. от акредитирани независими лаборатории.

Конкретната базова станция не оперира на базата на 5G технология и в нито един момент от въвеждането ѝ в експлоатация не е работила на честоти, свързани с 5G.

Бихме искали да подчертаем, че няма научни доказателства за негативни ефекти за човешкото здраве от електромагнитните полета, излъчвани от базовани станции на мобилни оператори, когато са изградени и се експлоатират според установените правила. България има едни от най-строгите стандарти за максимално допустимите излагания на ЕМП в Европа – лимитите са между 45 и 100 пъти по-стриктни спрямо страните от Западна Европа.