Отбелязват 110-годишнината на Желязната църква в Истанбул

https://blitz.bg/obshtestvo/otbelyazvat-110-godishninata-na-zhelyaznata-carkva-v-istanbul_news28596.html Blitz.bg

С тържествен концерт днес в Истанбул ще бъде отбелязана 110-годишнината от освещаването на българската Желязна църква "Св. Стефан". Това съобщиха от фондацията "Български православен храм "Св. Стефан в Цариград" – организатор на проявата.

На празника на българското православие в Истанбул по покана на църковното настоятелство ще присъства Русенският митрополит Неофит, който ще отслужи тази вечер от 20.00 ч. тържествената литургия. 
На нея ще присъстват българска делегация, в която са включени митрополит Неофит, министърът на транспорта Петър Мутафчиев, депутати от Народното Събрание и дипломати от мисията ни в Истанбул,
На 23 декември 1898 година храмът е бил тържествено осветен от Екзарх Йосиф Първи в Истанбул.
Православният храм на българите в Турция е създаден през 1849 г., припомнят от неправителствената организация. Петдесет години по-късно тогавашният молитвен дом е преустроен в голяма църква за цариградските българи. Днес "Свети Стефан" е единственият храм в източноправославния свят, направен от желязо, отбелязват от фондацията. /БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай