Пандемията отне най-светлия празник на гърците
За тях Великден е сублимен и личен празник
Великден е най-светлия християнски празник за гърците. Църквите са претъпкани от хора, облечени с най-хубавите си дрехи, с празнично настроение и заразителна усмивка, пише "Труд".
Гърците са изключително религиозна нация. Когато минават покрай църкви и храмове, се кръстят, независимо дали се намират на улицата, в градски транспорт или такси.
За тях Великден е сублимен и личен празник. Не е тайна, че писанията, които последователите на Христос използвали в подкрепа на посланието за Исус, били разпространени на гръцки език.
На фона на този изключително важен мироглед на съседите миналата седмица министърът на гражданската защита Никос Хардаляс, който отговаря за ограничителните мерки в Гърция, размаха пръст и заяви безпрецедентно:
„Забравете Великденското пътуване. Забравете екскурзията до село и островите. Забравете църквата. Забравете чевермето и голямата шумна и весела компания. Ще празнувате Великден в дома си само с членовете на семейството.“
Тези думи се забиха като нож в сърцето на гърците. В други времена министър, който би посмял да каже подобно нещо, щеше да бъде линчуван на площад „Синтагма“. Великден за гърците не е просто техният най-голям и традиционен празник.
Това е самата им душа. През Страстната седмица стартира най-масовото пътуване през годината от градовете към провинцията. От един град с пет милиона жители, като Атина, според статистика почти два милиона и половина го напускат в рамките на три дни.
Пътищата се наводняват от коли, корабите се препълват, самолетите- също. Вечерта на Разпети петък около шест милиона вярващи християни следват Епитафията, която обикаля улиците и алеите около хилядите църкви в цялата страна.
А в нощта на Възкресението почти цялата страна – с изключение на болните, препълват църквите, за да възпяват Христос Вокресе.
На Великден, в страна от 11 милиона жители, над 5 милиона агнета се въртят на чеверме. Едно на двама жители, заедно с възрастните хора и децата. Една истинска оргия от клане на животни и консумация на месо.
Около въртящите се на шиш агнета (има случаи, когато двадесет или тридесет се пекат заедно едно до друго) големи групи гърци ядат, пият и танцуват.
През Великденския неделен следобед повечето гърци тичат по болници с натежали стомаси от преяждане. През пролетното време природата бушува, цветята цъфтят, температурите обикновено са високи, слънцето грее.
И изведнъж някакъв си министър се появява по телевизора и им казва: „Край на Великден“. А гърците, обикновено непокорни и безразлични към държавните разпоредби, седят и го слушат благовейно.
Нито един от тях не мисли да се подчинява на нарежданията му. Премиерът Мицотакис редовно се явява с обръщения и се отнася с гърците като баща към палавото си дете.
В половината от изявленията си той налага като с камшик, защото някои от тях не показват дисциплина, от която се нуждаят за наложената карантина, докато на другата половина говори гальовно и успокоително.
Гръцките училища са затворени за три седмици заради коронавируса, магазините за две, а от една седмица е в сила общата забрана за движение по пътищата.
Случаите на заболели от коронавирус са сравнително малко в сравнение с броя на населението, починалите също са малко и гърците са уверени, че ще преодолеят пандемията с минимален брой жертви.
Гледат с ужас към съседските им страни Италия и Испания и почти са превърнали в здравна икона инфекциолога Сотирис Циодрас, отговарящ за борбата с коронавируса. Доверяват му се със затворени очи, и каквото казва за тях е закон.
Става въпрос за една ужасна мутация на гърците. Тези от нас, които сме ги опознали, сме изумени от тяхното поведението. Тези, които за най-малкото нещо се бунтуват, карат се по улиците, в момента са дисциплинирани като скандинавци.
Не излизат от къщи, носят ръкавици и маски, поддържат разстояния за безопасност в супермаркетите и като цяло проявяват безпрецедентно търпение.
Дали е страх или зрелост, не зная, но във всеки случай, фактът, че приемат „забраната“ за Великден показва промяната на един народ.
Лекарите излизат по телевизиите и им казват в прав текст, че преди края на м. април, да не очакват излизане от домовете си. Карантина през гръцката пролет и с температури, които надхвърлят 25 градуса през април е наистина непосилен ад за свободолюбивите гърци.
Десетки психолози ги съветват да не изпадат в депресия и да обърнат внимание на семействата си и ремонтите в домовете си, но това не е толкова лесно за тях. Половин милион гърци са заети в туризма, а тази година туристи няма да има.
Правителството отпуска около 10 милиарда евро за помощи и гаранции за заеми на цялата икономика, но само от туризма загубите на Гърция ще бъдат 18 милиарда евро.
Сума, която не се компенсира. Отрязаха им възможността да се наслаждават на природата, да се разхождат по брега на морето, да посещават пъстрите рибни таверни. Сега няма да празнуват и Великден.
След това няма да имат пари за преживяване, тъй като половината от тях живеят от туризъм и корабоплаване.
Последвайте ни
1 Коментара: