Едно писмо – отговор на Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) до американските адвокати на депутата от ДПС Делян Пеевски, предизвика силно вълнение във флагмана на медийния монополист Иво Прокопиев, пише "Труд".

В статия, подписана странно защо с журналистически псевдоним, се прави прочит на фактите така, както „дяволът чете Евангелието“.

От Департамента по финанси на САЩ логично не приемат изваждането на Пеевски от санкционния списък, но за първи път официално признават, че вкарването му в „Магнитски“ не се е базирало на доказателства, които биха могли да послужат за целите на един наказателен процес.

Нещо повече, приема се становището на закритата вече българска Специализирана прокуратура, че се касае за санкции от административен и политически характер.

И точно в това се състои малката, но голяма победа на политика от ДПС, който от две години се опитва да изчисти не само своето име, но и това на държавата. За първи път институцията, която налага санкциите, потвърждава тезата, че Делян Пеевски не следва да търпи наказателна отговорност, защото събраните доказателства за санкционирането му не се базират на правилата, по които работят разследващите институции не просто в САЩ, но и в Европейския съюз, в частност и в България.

Точно това е най-голямата драма на Прокопиев, защото става ясно, че Пеевски е в „Магнитски“ по доноси на олигархичния кръг „Капитал“, които не могат да послужат като доказателства за наказателно дело.

Пробив! САЩ се отказаха от единия мотив за санкциите против Пеевски!

Този факт е пределно достатъчен, за да рухне мантрата за корумпираността на Делян Пеевски, а оттам и за нежеланието на българските власти и институции да го разследват. В опит да запази картонената кула от карти, авторът прикрит под псевдоним, прави лоша услуга на американското финансово министерство.

Незнайно защо и незнайно по каква логика в материала се внушава, че САЩ нямали (засега) доверие на българските обвинители, заради това не им давали доказателства. Като как точно едни доказателства, събрани по реда на НПК, могат да бъдат обезсилени? Те или са годни и дават основание за обвинение или не, а крайната преценка е на съда. Не на анонимния автор на „Капитал“.

Отвъд границата на абсурда звучи и друго твърдение, че Пеевски някога си през 2018 г. бил упражнил влияние, което било свързано с назначаването на някого на публичен пост. „Капитал“ си измисля, че това може да е Пламен Георгиев, бившият шеф на Антикорупционната комисия.

Разбира се, така е удобно на Прокопиев, защото на база доказателства не чужда администрация, а български съд и то не един, а поне десет съдебни състава, вече четири години потвърждават наложен от КПКОНПИ запор за над 200 млн. лв. на имущество и активи на Прокопиеви, заради липса на доказателства за произхода на средствата.

Видно е, че със статията медийният олигарх иска да засегне и Пламен Георгиев. Тази отметка има и друга съществена цел - да заблуди читателите, които няма да тръгнат да четат оригинала на писмото от финансовото министерство на САЩ до адвокатите на Пеевски, като се прикрие един съществен факт.

Фактът, че открито се признава, че едно от твърденията, направени през 2021 г. по адрес на политика от ДПС, а именно за оказвано влияние върху местните избори през 2019 г., няма отношение към включването му в списъка „Магнитски“. С други думи – отпада един от мотивите за санкциите.

Казват, че Пеевски и Прокопиев много си приличат, че са като двете страни на една монета. Е, има и съществени разлики между тях – единият е в „Магнитски“, без доказателства за съд, докато за другия десет съдилища потвърждават решение на държавен орган, какъвто се явява КПКОНПИ. В единия случай си „лош“, защото се казваш Пеевски, в другия си „добър“, защото се казваш Прокопиев.

Делян Пеевски нито веднъж не си е позволил да атакува американската държава за наложените му санкции. Напротив, дори като депутат гласува решения в парламента, които недвусмислено защитават и американския интерес. Иво Прокопиев непрекъснато атакува българските институции, особено, ако е засегнат персонално той или неговите финансови интереси. 

Писмото на OFAC до американските адвокати на българския политик показва и още нещо важно, че дори в САЩ Делян Пеевски не би бил разследван или предаден на съд по доносите, на които се базира включването му в списъка „Магнитски“.

За ужас на Прокопиев, на когото не му остава нищо друго освен да продължи да се опитва да атакува българските институции с манипулации и откровени лъжи. Поне докато не успее да ги унищожи или да постави начело на тях свои марионетки. Ще има да почака.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук