Пестим ток със соларен панел на ... балкона
Международен консорциум от няколко организации от Германия, Северна Македония, България и Литва работят по проект за популяризиране на идеята сами да си произвеждаме слънчев ток на балкона
800 квтч ток от слънцето годишно може да произведе специална фотоволтаична система за балкон с един или два фотопанела по 425 вата мощност, вграден инвертор, кабел с щепсел, която се включва директно в контакт на дадено жилище.
Тя подава към неговата електрическа инсталация произведената безплатна електрическа енергия.
Това съобщи за „Телеграф“ Милчо Бенов, директор на българския офис на международната фондация „Хабитат“, за подобряване на условията на живот на българите.
Заедно с „Грийнпийс“ те организират демонстрация на уреда в общински жилища в квартал „Факултета“ днес, в най-дългия ден в годината, обявен за Празник на слънцето в квартала.
Жителите ще могат да видят как Plug-in PV системите произвеждат достатъчно безплатна електроенергия, за да покрият значителна част от консумацията в домакинството – хладилник, телевизор, компютър и друга техника, обясни Бенов. Международен консорциум от няколко организации от Германия, Северна Македония, България и Литва работят по проект за популяризиране на идеята сами да си произвеждаме слънчев ток на балкона, съобщи още директорът на „Хабитат“.
Над 1 милион подобни уреди са инсталирани в домакинствата в Германия към края на 2022 г. За България няма данни, хората тепърва се запознават с ползите от такива уреди, съобщиха от „Хабитат“.
В момента на българския пазар се предлагат два комплекта панели, готови за монтаж, австрийско производство. Единият е с крайна цена от 1150 лева с включен ДДС, другият - с обща мощност от 900 вата и цена 1980 лева. Водят се разговори с вериги магазини за бяла и черна техника, които още не са финализирани, обясни инженер Желяз Желязков, представител на австрийската фирма доставчик.
Намалението на сметката за ток заради произведената безплатна електроенергия от слънцето зависи от изложението на балкона, градусите на наклон на уредбата, наличието на батерия за съхранение на неизползваната енергия, обясни инж. Желязков за „Телеграф“.
Според метеорологичните изпитания и тестове, проведени в Австрия, една инсталация 440/400 вт мощност трябва да произведе около 800 квтч за една година. При цена на тока на регулирания пазар в България от 0,23 ст./квтч това прави 180 лева на година, а инсталация от 880/800 вата трябва да произведе 1500 квтч, което при същата цена от 0,23 ст./квтч прави 345-350 лева годишна икономия, обясни инженер Желязков.
Подобна фотоволтаична инсталация може да бъде монтирана почти на всеки балкон в България. Вероятно 80-90% от наличните у нас балкони са с подходящо изложение и хората могат да си помогнат на семейния бюджет с електричество, произведено от слънце, каза инженер Желязков.
Около 2 милиона души са енергийно бедни у нас според оценките на Икономическия институт на БАН.
В Австрия ЕВН безплатно предоставя такива уреди на домакинства в енергийна бедност. В България също може да се организира такава подкрепа.
Последвайте ни
Е как е сметката, цена на комплекта 1980лв годишни ще икономиса 350 лева. Как бедния човек ще даде 2000 лв и ще се изплати за 5 години. Кой печели " зелени" или производител . Прикрит лобизъм. Сега като има свръх производство що нема часове на безплатен ток. Не е ли това зелената идея.
Забравихте да кажете, че тези устройства, които наричате plugin инверторни, са всъщност gridtie инверторни. И произвеждат ток винаги, когато има слънце, дори и да нямаш потребление. Тогава се получава интересен ефект : електромера отчита консумация, а всъщност ти подаряваш на доставчика излишната енергия. За електромера посоката на тока е без значение. И ти трябва да си платиш за излишъка. Похитро прецакване едва ли може да се измисли. А, да не забравяме, че и ти сам си платил (инвестирал) за
Сладки приказки за полуграмотни хора. Найважното при съвременните електронни устройства е управляващата програма. Тя е 80 процента от цената. Да не коментираме "апгрейдванията", които фирмата производител определя, естествено в нейна полза! Зависим собственик, но щастлив, поне докато разбере яката зависимост на която се е насадил. За така наречената електромагнитна съвместимост да не говорим. Не случайно никъде няма нормативи за вредното въздействие на елмагнитните полета върху живата клетка.
Друго много важно е каква мощност измерва електромера. По закон трябва да е само консумираната активна мощност, само тя се преобразува в друг вид енергия: топлина, светлина, механичен въртящ момент и др. На китайските електромери не е указано нищо. Повероятно е да мерят привидната (пълна) мощност, защото е много полесно, а и неграмотния потребител плаща.