Пет неща за SARS-CoV-2, които и лекарите не знаят
Отделни експерти и длъжностни лица правят много смели прогнози относно продължителността на действието на ваксината
За една година науката придоби безпрецедентно количество знания за коронавируса на SARS-CoV-2 и представи няколко ваксини срещу него. Въпреки това, на някои въпроси все още няма отговор.
Отделни експерти и длъжностни лица правят много смели прогнози относно продължителността на действието на ваксината. Всъщност обаче не е възможно да се разбере колко дълго имунната система предпазва от повторна инфекция с коронавирус. Ще отнеме време да се разбере.
Колко устойчив е имунитетът срещу коронавируса?
Информацията за устойчивостта на имунитета след ваксинация, базирана на четиримесечни наблюдения след, понастоящем е известна само за ваксината, произведена от Moderna.Проучването показа, че броят на антителата в кръвта на хората, ваксинирани с него, надвишава броя на тези, които са се възстановили от COVID-19. Учените посочват, че това е непълна информация: мониторингът на нивото на имунните клетки (Т и В лимфоцити) все още продължава. За други ваксини информацията е още по-ограничена до момента.
След преболедуване от COVID-19, според скорошно проучване, защитата продължава най-малко осем месеца. Учените са открили в кръвта на тези, които са възстановили, специфични клетки на паметта за коронавируса, които са способни бързо да предизвикат производството на антитела. Колко дълго може да продължи, предстои да разберем.
Преустановява ли ваксината разпространението на Ковид-19?
Основният въпрос, на който отговарят изследванията на коронавирусната ваксина, е колко ефективни са ваксините за предотвратяване на симптоматичната форма на COVID-19.
Един друг въпрос обаче остава без отговор – дали ваксината предотвратява само симптоматични случаи или напълно потиска предаването на COVID-19. За целта тя трябва да предотврати асимптоматична инфекция, тъй като носителите на вируса, които нямат симптоми, могат да заразят и други.
Само разработчиците на ваксината Оксфорд предоставиха данни за асимптоматични случаи след ваксинация. От 6638 участници във Великобритания, които са завършили PCR теста, е установена асимптоматична инфекция при 29 ваксинирани и 40 неваксинирани.
Защо някои хора боледуват тежко, а други – не?
Един от „мистичните“ въпроси на пандемията е защо някои хора се разболяват в лека форма, а други в тежка. Съществуват редица предположения, защо хората от рискови групи (с хронични заболявания, възрастни хора, мъже) развиват по-често сериозно заболяване. Засега обаче те само предположения.
Ролята на генетичните и екологичните фактори остава загадка. Това е илюстрирано от изследване на хода на COVID-19 при еднояйчни близнаци, които са живели заедно и са работили на една и съща работа. Единият от тях е боледувал леко, но другият е получил тежки усложнения. В този случай учените не са открили нито един рисков фактор, който да провокира толкова различно протичане на заболяването.
Колко дълъг е „дългият Ковид“
Известно е, че след претърпяване на COVID-19, някои патологични симптоми могат да продължат с месеци. Те могат да се появят не само при тези, които са имали тежко или умерено заболяване. Неотдавнашно проучване показа, че дори една трета от хората, лекувани вкъщи за лека форма на коронавирусна инфекция, имат поне един посткоиден симптом след 30-45 дни. Тези симптоми включват слабост, задух и загуба на обоняние и вкус. По-рядко хората са „преследвани“ от кашлица, болка в гърдите, главоболие.
Предстои да се определи какво се смята за „дълго обхващащо“, колко често е проблемът и колко дълго болезнените симптоми могат да продължат.
Какво ще стане с вируса, когато пандемията отмине?
Експертите казват, че след края на пандемията коронавирусът SARS-CoV-2 ще остане с нас дълго време: може да се превърне в една от сезонните настинки. Степента на инфекцията ще зависи от много фактори (например колко хора ще бъдат ваксинирани срещу коронавирус, колко устойчива ще бъде имунната система).
Ковид-19 може да се превърне в сезонна инфекция с годишни огнища, ако имунитетът срещу него продължи около 40 седмици – какъвто е случаят със сезонните коронавируси. Ако имунитетът е по-устойчив, тогава епидемиите ще бъдат по-редки. Масовите ваксинации имат потенциала да ги предотвратят.
Източник: lexmedicanews.com
Последвайте ни
0 Коментара: