Пикасо и Роден под открито небе в подножието на Фуджи
Магдалена Гигова е дългогодишен журналисти запален пътешественик. Написала е общо шест книги и е участвала в създаването на още 10. В момента е водеща на предаването ”Покана за пътуване” всяка неделя от 17 часа по програма ”Христо Ботев” на БНР и на ”София. Адресите на любовта” всяка събота от 13 часа по Радио София. Тя публикува пътеписите си и други авторски материали в своя сайт www.dromomania.bg От рубриката ”Време за пътуване” на вестник ”Над 55” ще научавате за интересни места по света и как да пътешестване по-евтино и безопасно. |
Представете си 70 хиляди квадратни метра парк, в който шедьоврите са така органично вплетени в природата, че сякаш винаги са били там. А когато става дума за Музея под открито небе в японското градче Хаконе, думата шедьоври никак не е пресилена. Представени са творби от автори като Огюст Роден, Сезар и Хенри Мур.
Културното средище, отворило врати през 1969 година, е първо по рода си в Япония. Тук можете да се любувате на планински гледки и не само да разгледате произведенията на изкуството, ами и да ги пипнете. Или с часове да наблюдавате движението на инсталациите и кинетичните скулптури. Тъкмо по тази причина Музеят “Хаконе” е един от най-популярните в Instagram.
Както вече стана дума, градчето е съвсем малко. За да стигнете до него от Токио, е необходимо да вземете шинкансена (влака-стрела). От гарата ще повървите съвсем малко и... още от вратата ще попаднете в друга галактика. И същевременно ще усетите прагматичното приложение на музея - хем се наслаждавате на чистия въздух, гледката към планината Фуджи и природата, хем се обогатявате с произведенията на световни и японски художници, хем можете да се забавлявате като малчугани в някои от творбите. Сред експонатите са например “Замъкът на сапунения мехур” или “Симфоничната скулптура”, в които можете да влезете. Е, първият е разрешен само за деца до 6 години.
Специално за уморените посетители музеят предлага безплатен онсен - типична японска минерална баня. В случая, онсенът е плитък дълъг басейн, пълен с обогатена с минерали вода от местни горещи извори, в които да накиснете уморените си от бродене между скулптурите нозе. За удобство по бреговете му са поставени възглавници за сядане, а за по-комплексен ефект водата е освежена с аромат на цитрусови плодове. Дъхоспиращата гледка към Фуджи е бонус.
Музеят под открито небе “Хаконе” разполага с пет “покрити” експозиции. Една от тях, Павилионът на Пикасо, представя повече от 300 негови творби: маслени картини, гравюри, скулптури, керамика и златни монети. И те не са всички! Изложено е само част от музейното притежание. Експозицията на Пикасо периодично се обновява. Как така едно “селско музейче”, какъвто е бил Хаконе в началото, притежава толкова много произведения от прочутия художник. Просто през 1969 г. най-голямата му дъщеря - Мая, се влюбва в природата, а после и в идеята за музей на открито и дарява творби на баща си.
Отлично поддържаният озеленен парк е разположен на три нива. Големи площи, покрити със зелена трева, където са разположени повече от 1000 скулптури и движещи се инсталации, са долното ниво на парка. Корона от дървета оформя втория етаж и високи далечни хълмове - третия. Трудно е да се реши кое е най-важно тук: скулптурите или самият парк.
Някои от произведенията са монтирани върху езера, покрай които има множество алеи.
Поради факта, че експонатите са изложени на открито, посетителите ги възприемат по различен начин при различни метеорологични условия. На фона на нежните цветове на пролетта или под яркото лятно слънце, в червените и жълти тонове на есента или в замръзналата тишина на зимата - скулптурите се променят заедно с природата, но остават красиви както винаги.
Едно от кътчетата нарекох в себе си “Поляната на Хенри Мур” - дванадесет от характерните за твореца скулптури са така разположени, че могат да се видят от всяка точка на алеята. В музея творбите му са общо 26.
Недалеч се извисява Симфоничната скулптура на Габриел Лоар. Всъщност тя е изградена от цветни витражи. Попадайки вътре, сякаш се разхождате из онези детски калейдоскопи, в които пъстри късчета образуваха картинки.
Яркочервени причудливи отломъци сякаш се носят в тихо езеро. Към небето политат мъжки и женски фигури. Шарена дама с формите на палеолитна Венера съседства с фигурата на паднал по очи в зелената трева мъж. Друг, с физиката на древногръцки атлет, полита от десницата на Бога към небето. Гигантски яйца на очи са акостирали върху китна полянка. Полиран до блясък бобовиден израстък отразява околните планини...
В Музея под открито небе “Хаконе” човек може да броди цял ден, без да усети умора.
Магдалена Гигова
Последвайте ни
0 Коментара: