Тази година бизнесът в Пловдив и региона отново бе изправен пред редица глобални предизвикателства. Наред с последиците от ковид пандемията, които все още преодоляват някои компании, продължаващата война в Украйна, а отскоро и в Близкия изток, които стагнираха пазарите, рецесията в Германия - най-голямата икономика в Европа, неминуемо дават отражение и у нас.

Препъникамъни продължават да бъдат скъпите суровини и горива, както и дефицитът на работна ръка. Добрата новина е, че към ноември 2023 г. годишната инфлация се стопи до 5,4 процента, за разлика от миналогодишните 17 процента. На фона на всички бариери като цяло бизнес климатът в региона през 2023 г. бе благоприятен, пише "Марица".

През годината се направиха редица нови капиталовложения за милиони левове както български, така и чуждестранни. Повечето инвеститори, които стъпват за първи път в България, неслучайно избират да се позиционират в Пловдив и региона, основно в Тракия икономическа зона (ТИЗ), която отдавна е магнит за чуждестранни предприемачи. От старта на първата зона през 1996 г. до сега са привлечени над 200 компании, повечето от които са световни лидери в своята област, реализирани са над 3.5 млрд. евро инвестиции и са открити над 45 000 работни места.

 

 

Затова и за Пловдив се казва, че е индустриалното сърце на България

Според глобалната класация на престижното издание Financial Times - fDi intelligence, по преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), градът ни е сред топ 10 на урбанизираните центрове с най-добра стратегия за ПЧИ и рентабилност. Тук процъфтява също IT и аутсорсинг индустрията.

Преди броени дни станахме и първото място не само в България, но и в Югоизточна Европа, където се внедри иновативна индустриална система за геотермална енергия. Тя е позиционирана в умната фабрика на „Шнайдер Електрик“ край Радиново. Екологичното съоръжение прави фабриката независима от природен газ и може да постигне над 70% икономия на енергията за отопление и охлаждане.

Също в Радиново „Бултекс 99“ ЕООД наскоро стартира изграждането на свой логистичен център. Пловдивският производител с 30-годишна история е специализиран в производство на защитно и работно облекло. През 2022 г. дружеството бе сертифицирано като инвеститор клас А по Закона за насърчаване на инвестициите. Новият проект ще се реализира на площ от 80 дка.

Общият размер на инвестицията е 45 млн. лева, като изграждането ще се осъществи на два етапа. По план през март 2025 г. ще бъдат пуснати в експлоатация 24 000 кв. м. Вторият етап се очаква да стартира през 2028 г. с изграждането на изцяло автоматизиран склад за обслужване на електронните магазини на фирмата.

 

 

Световният лидер в производството на електроника - Escatec, Малайзия, откри завод в Северната индустриална зона в Пловдив. Новите мощности за формоване на пластмаса и сглобяване на електроника са разположени на площ от 4000 кв. м. Обектът под тепетата е поредният в портфолиото на компанията в световен мащаб. Два от заводите са в Пенанг и Джохор Бахру в Малайзия, два в Хомутов - Чехия, и по един в Обединеното кралство и в Швейцария. Групата управлява и център за развойна дейност в Швейцария и има стратегически партньорства в Хърватия и САЩ. Клиентите на компанията са основно от Европа и Северна Америка.

Япoнcкият пpoизвoдитeл нa мeдицинcкa тexникa Реntах Меdісаl обяви, че paзшиpявa пpoизвoдcтвeния cи кaпaцитeт в Πлoвдив, като увеличава пpoизвoдcтвoтo нa бpoнxocкoпи зa eднoкpaтнa yпoтpeбa, а инвестицията възлиза на 10.2 млн. лв. Заради инвестиционния си проект „Пентакс медикъл България“ получи сертификат, клас А, от Българската агенция за инвестиции. Компанията е дъщерна на японския концерн Pentax Medical, собственост на Hoya Corporation. През 2012 г. тя откри в Пловдив свой сервизен център. Основният предмет на дейност е ремонт на медицинска и ендоскопска апаратура.

"Интуитив Сърджикал“ - друга високотехнологична компания от Япония в областта на медицинската техника, даде заявка за свой завод в Първомай, а предвидените инвестиции са в размер на 84 млн. лв. "Интyитив Cъpджикaл" плaниpa paзшиpeниe в Бългapия c цeл зacилвaнe нa пpиcъcтвиeтo cи в Eвpoпa. Hoвoтo cъopъжeниe щe yвeличи пpoизвoдcтвeния кaпaцитeт нa 3D eндocкoпи, изпoлзвaни глoбaлнo в poбoтизиpaнa xиpypгичнa cиcтeмa "Дa Bинчи" нa "Интyитив", кoитo дo мoмeнтa ce пpoизвeждaт в Гepмaния.

Асеновград се прочу и като център за производство на ски,

не само на официални и булчински тоалети. Австрийският производителят на ски "Амер спортс", който е собственик на базата в Чепеларе, вдига завод и в Асеновград. Там се инвестират 11 млн. евро. Нов живот ще се даде на фалиралата фабрика за рециклиране на текстил „Хюманита“. След подобрения обектът, разположен до Бенковски, ще се превърне в строителен маркет. Към него ще се изгради и ритейл парк върху 8 дка. Инвеститор в начинанието е пловдивската компания „Бау систем“ ООД.

Инвестиции ще се правят и в областта на хранително-вкусовата промишленост. Собственикът на „Филикон 97“ АД Борис Калибацев ще вдига нова фабрика в с. Труд, на внушителна площ от 115278 кв. м.  В нея плодове и зеленчуци ще се преработват в консерви и сокове.

Градът отваря пътя на България към ОИСР

 

 

България има голям шанс скоро да стане член на международната Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Това стана ясно на проведения в началото на месеца в Пловдив двудневен форум "Сътрудничество за регионално развитие и растеж". На него се обсъдиха възможностите на България за присъединяване към организацията. Градът ни бе избран за домакин, тъй като е  образец в изграждането и развитието на индустриални зони.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност. Тя e наследник на Организацията за европейско икономическо сътрудничество, създадена да управлява американската и канадската финансова помощ (т. нар. план "Маршал") за възстановяване на Европа след Втората световна война.

Днес ОИСР е утвърдена международна организация с водеща роля в изработването и прилагането на най-високи стандарти във всички ключови области като управление, данъчна политика, транспортна инфраструктура, селско стопанство, образование, дигитална икономика и иновации, климат и др. В ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна и Южна Америка и Азия. Наред с България кандидати за членство в ОИСР са още Румъния, Хърватия, Бразилия, Аржентина и Перу.

Страната ни даде заявка за включване в организацията през 2017 г., но трябва да отговори на редица условия. Мерките по подготовката на България са включени в тригодишни Пътни карти, съдържащи конкретни действия по присъединяването към ОИСР.

През септември 2018 г. след обстоен преглед за съответствие България се присъедини към единствения правен инструмент на организацията, свързан със статистиката - Препоръката за добри статистически практики на Съвета на ОИСР. На 10 юни 2022 г. страната ни официално получи своята Пътна карта за присъединяване към Организацията. Тази пролет представители на ОИСР бяха на първа мисия в НСИ, която бе отчетена като много успешна. Втората проверка ще е през първата година на 2024 г.

В ход е процедурата за присъединяването на България към още 2 стандарта - Кодексите на ОИСР за либерализация на движението на капитали и на текущите невидими операции и Декларацията на ОИСР за международните инвестиции и мултинационални компании.

Имаме да изпълняваме и препоръките, които ни даде генералният секретар на ОИСР Матиас Корман. Те са заложени в доклада „Икономически преглед на България“, който Корман лично връчи тази пролет на експремиера Гълъб Донев. По-добра събираемост на данъците, намаляване на разходите и борба с корупцията са част от препоръките в доклада.

През 2024 г.: Чакаме фабрики за диаманти, батерии и рамки за велосипеди

През последните няколко месеца три чуждестранни корпорации заявиха намерение да инвестират огромни средства в Пловдив. Едната е турската  Аррѕіlоn Еntеrрrіѕе, която проучва възможностите дa зaпoчнe пpoизвoдcтвo нa пpoмишлeни диaмaнти в лaбopaтopни ycлoвия в региона. Това лято глaвният изпълнитeлeн диpeктop Taйлaн Epoл коментира пред бившия ресорен зaм.-кмeт Cтeфaн Cтoянoв, че Πлoвдив e eднa oт дecтинaциитe зa oткpивaнe нa пoтeнциaлнo пpoизвoдcтвo, което може да стартира  дo кpaя нa 2024 година. С реализацията на пpoeкта щe се paзкpият 100 нoви paбoтни мecтa.

Представители на тайванска компания обявиха пак пред Стоянов готовност за инвестиция на стойност 8 млн. евро. Средствата ще са за нова фабрика за производство на рамки за велосипеди, където ще се наеме персонал от 60 души. По план капацитетът на предприятието ще е за 60 000 рамки за велосипеди годишно. 

Пловдив, Стара Загора и Бургас пък са във фокуса на белгийската компания Avesta Battery & Energy Engineering, съобщи преди дни премиерът акад. Николай Денков. Преговорите между българското правителство и белгийците се водят от няколко месеца. 

Чужденците имат готовност да вложат над 1 млрд. евро в производство на литиево-йонни батерии, които намират широко приложение в автомобилната и други индустрии. Идеята е инвестицията да се реализира на три етапа през следващите 3 до 5 години - с развоен център в Пловдив, чиято първа копка се очаква през септември 2024 г., с база за производство на батерии в Стара Загора, което е най-скъпият етап, и със завод за рециклиране на батерии в Бургас. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук