Почина бащата на служебен министър часове преди клетвата на кабинета
На 93 години е издъхнал в дома си известният българският скулптор Величко Минеков
Известният българският скулптор Величко Минеков, който е баща на служебния министър на културата проф. Велислав Минеков, е починал. Той е издъхнал в дома си, часове преди синът му да положи клетва да управлява България в следващите два месеца, научи БЛИЦ от свои източници.
Величко Минеков бе на 93 години. Той бе скулптор, известен с монументалната си пластика, и общественик, депутат в Осмото и Деветото Народно събрание в периода 1982 – 1990 година.
Синът му проф. Велислав Минеков за втори път е служебен министър на културата. Поста той зае и миналата година при третото служебно правителство, назначено от президента Румен Радев.
Преди минути той положи клетва в гербовата зала на президентството и се очаква в следващите часове да поеме официално властта от досегашния министър в кабинета Петков - Атанас Атанасов.
Величко Минеков е роден е на 13 октомври 1928 г. в пазарджишкото село Мало Конаре. Учи в ВИИИ „Николай Павлович“ в София при проф. Андрей Николов и проф. Марко Марков, а завърша през 1954 г. в класа по скулптура на проф. Любомир Далчев. Става член на БКП от 1959 г.
От 1964 г. е преподавател по скулптура в Художествената академия. От 1967 г. е доцент, а през 1975 г. става професор. На следващата 1976 г. е избран за ректор на Академията, който пост заема до 1983 година. По-късно преподава във Великотърновския университет.
Сред учениците му са скулптори като Александър Хайтов, Димитър Борисов, Димитър Найденов, Живко Дончев, Иван Русев, Рая Георгиева, Светлин Николов, Спас Киричев, Христо Харалампиев. От 1976 г. е зам.-председател на СБХ.
Минеков е участник в близкото лично обкръжение на Тодор Живков, известно като „ловната дружинка“ и действащо като неформален съветнически щаб. Бил е първи заместник-председател на Съюза на българските художници и член на бюрото на Комитета за култура.
Негов син е скулпторът и специалист по металодизайн Велислав Минеков.
Работи в областта на скулптурния портрет, фигуралната композиция, монументалната и монументално-декоративна скулптура, а също и малка пластика.
Създава типизирани образи на българки, свързани със земята, селския бит, борбите в историята на народа. Скулптурите му излъчват сила и вътрешно спокойствие.
Композициите са лаконични и ясно изградени, с опростена и обобщена масивна монументална форма, с точна характеристика на художествения образ и чувство за архитектоничност на скулптурните обеми.
От 1951 г. редовно участва редовно в общи художествени изложби на СБХ и в представителни колективни изложби на българското изкуство в чужбина – Москва (1957, 1959, 1969), Будапеща (1964), Букурещ (1964), Атина, Прага, Истанбул и др..
През 1957 г. печели награда на Международния фестивал на младежта и студентите в Москва.
През 1958 г. участва на Първото световно младежко биенале в Париж, през 1968 г. на Венецианското биенале. Негови творби се намират в Национална художествена галерия, Софийска градска художествена галерия, Бургаска художествена галерия „Петко Задгорски“, Варненска градска художествена галерия „Борис Георгиев“, Художествена_галерия_„Станислав_Доспевски“ – Пазарджик, художествените галерии в Стара Загора
Първата значима задача, която му е възложена, е архитектурното оформление на площада в Търговище.
Агенция БЛИЦ изказва искрени съболезнования на опечаленото семейство и близките на Величко Минеков.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук.
Последвайте ни