Под зоркия поглед на лидера Хо Ши Мин Казанлък си намери брат в лицето на виетнамската провинция Лай Чау. Това стана след като бе подписан Меморандум за сътрудничество между кмета на българския град Галина Стоянова и представители на Народния комитет на провинцията.

Градоначалничката е част от делегацията, която придружава председателя на  Народното събрание Росен Желязков по време на работното му посещение във Виетнам.

Подписите под документа бяха поставени в зала "Лотос" на Националното събрание на Виетнам. Именно и там е поставен и златен бюст на Хо Ши Мин.

В документа представителите на виетнамския град Лай Чау и община Казанлък се ангажират да предприемат мерки за общо развитие и разширяване на струдничеството в конкретни области.

Предвижда се двете страни по меморандума редовно да обменят информация за обстановката в областта на социално-икономическото развитие, потенциалът, силните страни, предпочитаните политики и да насърчават инвестициите в производството и бизнеса в различните сфери.

Предвижда се град Лай Чау и община Казанлък да разработват годишни планове за сътрудничество, които да се одобряват за всяка година след обсъждане на постигнатото през изминалата и одобряване на план на дейностите за следващата година.

Както БЛИЦ писа шефът на парламента е в азиатската страна по покана на председателя на Националното събрание  на СРВ г-н Въонг Дин Хуе.

Именно с него Желязков проведе среща на „четири очи“. Шефът на българския парламент се разписа и в златната книга за официални гости.

Двамата се обявиха за засилване на инвестиционното сътрудничество между България и Виетнам.

В изявление председателят на Националното събрание на Виетнам Въонг Динх Хуе посочи България като приоритетен партньор в рамките на членството ѝ в ЕС и оцени високо българския политически акт с Ратификацията на Споразумението за защита на инвестициите между Виетнам и ЕС:

"С ползотворното сътрудничество през годините имаме солидна основа да вярваме, че отношенията между двата парламента ще бъдат издигнати на високо ниво и ще допринесат за укрепване на приятелските отношения и многостранното сътрудничество между Виетнам и България".

Росен Желязков и Въонг Динх Хуе очертаха областите за сътрудничество със значим потенциал: селското стопанство, енергетиката, сигурността, отбраната, туризма, културата, образованието и вноса на розово масло и фармацевтични продукти от България.

Председателят на Народното събрание декларира, че още през тази година ще се проведат политическите консултации между България и Виетнам на ниво външни министри и ще се състои 24-ото заседание на Смесената комисия по икономическо и научно-техническо сътрудничество:

"Тази година следва да бъде попълнена договорната база с работа по Спогодбата за трудовата миграция между двете страни, която би дала добра основа за нуждите на българския пазар".

Цанка ДОНКОВА, пратеник на БЛИЦ

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук