Пълен апокалипсис за пенсионерите. Увеличението на парите им се оказва мит.

В годините с висока инфлация стоките поскъпват всеки месец, а пенсиите се увеличават чак от средата на годината. Инфлацията изяжда доходите на хората, макар и увеличени, а това се отразява най-тежко на пенсионерите в България.

У нас поскъпването е колкото средното за Евросъюзa. Това отчитат последните данни на Евростат.

Годишната инфлация в страната ни през юли е 2,8% – точно толкова, колкото е и средната за страните от ЕС. Най-малко поскъпване на стоките и услугите е отчетено във Финландия, Латвия и Дания – около и под процент.

На другия полюс са страни с по-висока инфлация като Румъния, Белгия и Унгария, където тя достига и над 5 на сто. Въпреки че сега у нас инфлацията е ниска, доскоро тя беше със значителни размери.

Фондове

Според икономисти доходността от пенсионните фондове не успява да догони поскъпването на живота в дългосрочен план.

По-големите суми, които плаща държавата като част от пенсиите, също не могат да компенсират лесно скока в цените.

„Генерално по-скоро динамиката е в полза на инфлацията особено на фона на натрупалите се около 40% след пандемията от коронавирус“, казва Адриан Николов, икономист в Института за пазарна икономика.

Христо Христов е пенсионер над 15 години и казва, че увеличенията на пенсията, които е получил през последните години компенсират инфлацията, но животът вече e доста по-скъп. „Нещо, което купувах като обем за храна, струваше – 35-36 лева, а сега е към 60 лева“, посочва той пред бТВ.

Синдикатите отчитат, че пенсионният модел трябва да се промени, за да има повече справедливост и по-високи пенсии.

„Човек, който се осигурява на минимален осигурителен доход 40 години, ще получи пенсия на 65 години. Тя ще е някаква минимална, макар че осигурителния му принос няма да е достатъчен за минималната пенсия.

Човек, който 14 години и 11 месеца се е осигурявал на максимален осигурителен доход, ще има по-голям осигурителен принос, но той ще се пенсионира на 67 години с намалена пенсия – това е абсурд“, подчерта в интервю за бТВ Димитър Манолов от КТ „Подкрепа“.

От Националния статистически институт отчитат, че след последното увеличение от юли тази година средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст е над 1030 лв., като за година е нараснал със 123 лева.

Сметки

Размерът на пенсията за осигурителен стаж и възраст се определя, като доходът, от който се изчислява пенсията, се умножи със сумата, образувана от:

По 1 процент за пенсии, отпуснати с начална дата до 31.03.2009 г., по процент 1,1 на сто за пенсии, отпуснати с началната дата от 01.04.2009 г. до 31.12.2016 г., за отпуснатите от 01.01.2017 г. до 31.12.2017 г. с 1,126 на сто, за отпуснати от 01.01.2018 г. до 31.12.2018 г. с 1,169 на сто, за отпуснатите с начална дата от 01.01.2019 г. до 24.12.2021 г. включително с 1,2 на сто за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от процента за оставащите месеци осигурителен стаж.

За пенсиите отпуснати с начална дата след 24 декември 2021 г. доходът, от който се изчислява пенсията, се умножава с процент 1,35 за всяка година осигурителен стаж без превръщане и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж без превръщане, и с 1,2 за всяка година осигурителен стаж и съответната пропорционална част от този процент за месеците осигурителен стаж – за осигурителния стаж, представляващ разлика между общия осигурителен стаж, зачетен на лицето, и стажа без превръщане.

Лицата, придобили право на пенсия по общия ред (по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО), които продължават да работят след датата на придобиване на правото, без да им е отпусната лична пенсия, за всяка година осигурителен стаж след тази дата процентът е 3, а от 1 януари 2012 г. – 4, и съответната пропорционална част от тези проценти за месеците осигурителен стаж.

Процентът за всяка година осигурителен стаж след датата на придобиване на правото по чл. 68, ал. 1 и 2 от КСО се определя за действителен осигурителен стаж без превръщане, придобит след 31 декември 2006 г.