Ниската избирателна активност позволяваше на политически формации с 90 000 гласа да влязат в НС. Партиите до такава степен ерозират, че сега почти всеки с 80-85 000 гласа може да се класира за парламента. Това прави купуването на гласове става по-ефективно.

Колкото по-висока е избирателната активност, толкова по-малка стойност има купения вот, каза пред Нова нюз политологът Светлин Тачев. 

"Предсрочният вот няма да бъде отменен, но ако това се случи, ще бъде кулминацията на случилото се. Ще е безпрецедентно и би вкарало кризата в страната в нов етап.

Страната би се отправила по плоскостта на разрушаване и последното останало от демокрацията. Ситуацията трябва да се нормализира след изборите", коментира той.

Съмнения в честността на вота

Тачев смята акциите срещу купуването на гласове за застраховка на МВР, за да не се отправят атаки срещу служебната власт, че не действа.

"Съмненията в честността на изборите могат да повдигнат въпроса дали резултатите са истински и дали не трябва да бъде касиран вотът. Започваме да не вярваме във възможността да гласуваме. Постоянните предсрочни избори превърнаха вота в битовизъм и предизвикват отвращение", подчерта политологът.