Броят на избирателите, които не са определили своя вот е 29,3%, а твърдо заявяват, че няма да гласуват 37,9%. Това сочи социологическо проучване от Изследователски център „Спектър“ с ръководител д-р Петко Петков.

Към днешна дата, силите на двете водещи партии сред твърдо деклариращите, че ще гласуват на 26 май, са практически изравнени – БСП 33,4 % и ГЕРБ 33 %. Експресното изследване е проведено в периода 7-14 май 2019 г. по поръчка на Института за модерна политика. Националното представително проучване е по метода на полустандартизираното „лице в лице“ интервю сред 993 пълнолетни лица. Извадка: двустепенна гнездова, 1% на извадката съответства на приблизително 61 627 души. Максимално допустим размер на статистична грешка при 50% дялове и 95% гаранционна вероятност – 3,10% неопределили се, но възнамеряващи да гласуват, затруднява категорични прогнози за крайния изход от този двубой.

Повишава се значението на фактори като капацитет за организационна мобилизация, атрактивност на кампанията и представяне на водещите фигури в кандидатските листи в оставащите дни до изборите. Най-вероятно изходът ще се предопредели от това коя от двете политически силище допусне повече грешки до края на кампанията.

ДПС продължава своята предизборна мобилизация, внушавайки сигурност и стабилност на своите избиратели. Данните от проучването сочат подкрепа от 8,7% от решилите да гласуват, но е най-вероятно организационната способност на движението да мобилизира своите гласоподавателище увеличи техния резултат в изборния ден.

Все по-интересна става предизборната борба от гледище на въпроса дали и колко други политически силище спечелят представителство в Европейския парламент, извън сигурните БСП, ГЕРБ и ДПС.

През втората седмица на кампанията динамиката в патриотично-националистическия сектор продължава. Данните сочат изравняване на силите на „Патриоти за Валери Симеонов“ и ВМРО-БНД – делът на респондентите, които ги подкрепят е 4,1%. В левия сектор прави впечатление възходящата линия на „Коалиция за България“, които към момента получават подкрепата на 3,5% от решилите гласуват. В дясно „Демократична България – Обединение“ засега успява да консолидира все повече фрагментирания вот за т.нар. „градска десница“ – 4,1%. Тези формации, макар и в различна степен, имат реалистични шансове за успех в евроизборите, който ще зависи в крайна сметка от решението на колебаещите се към днешна дата избиратели. Въпреки видимото присъствие на „Воля“ (1,7%) и „Атака“ в кампанията, засега те изостават (1,3%).