Според новата версия на индексите на паспортите, публикуван от консултантската компания Henley&Partners, Япония продължава да води в света по броя на държавите, достъпни за нейните граждани с безвизовото си пътуване, пише "Труд".

Паспортът u е на първо място в класацията за трета година, следван от компанията на сингапурския паспорт. В сравнение с миналата година, челната тройка на индекса остана непроменена: Япония (191 безвизови дестинации), Сингапур (190), както и Южна Корея и Германия (по 189).

Авторите на изследването отбелязват, че през последното десетилетие се наблюдава очевидната тенденция, че лидерството постепенно се измества от европейските страни, традиционно възползвайки се от Шенгенското споразумение, към страните от Азиатско-тихоокеанския регион.

Нова Зеландия (7-мо място, със 185 дестинации) и Австралия (8; със 184) също са в челната десетка на индекса.

Всички тези числа обаче нямат никакво значение в ерата на пандемията, когато границите на повечето държави все още са заключени. И тук предимството пак ще бъде в полза на азиатските страни, които са сред първите, отворили своите граници.

Едва ли може да се очаква същото в близко бъдеще, например от САЩ или Великобритания, където властите все още не са успели да спрат разпространението на коронавируса.

На хартия и двете страни заемат седмото място в индекса със 185 безвизови споразумения за своите граждани. На практика обаче, американците могат да посетят по-малко от 75 дестинации без виза, а британците по-малко от 70.

Туристическата индустрия вероятно ще иска бързо да забрави миналата година. Тя всъщност изхвърли от живота авиокомпаниите, хотелите и туристическите компании. Също така през годината нямаше значителни споразумения за безвизово пътуване.

Единственото ясно изключение беше споразумението между Израел и ОАЕ на фона на общата нормализация на отношенията им. До края на 2020 г. паспортът на емирствата вече ще има 173 безвизови дестинации.

Броят на местата за безвизови посещения сред руснаците е намалял в сравнение с началото на 2020 г. Вместо 118 държави и територии, броят им стигна до 116.