Преди 70 години: Дадоха 24 часа на царското семейство да напусне България
На кого ни оставяш, майчице, плачат монархистите край влака, конвоиран от съветски войници
Любопитен е фактът, че когато се урежда паспорт на изгнаническото семейство, валиден само за 3 месеца, Георги Димитров казва: „Сега сме квит с Борис”. Дълги години тоталитарната пропаганда упорито крие, че цар Борис ІІІ лично се е застъпил пред нацистките власти за спасяването на Димитров в Лайпциг.
На 16 септември в 16 часа царското семейство тръгва с автомобил от Врана. Княгиня Евдокия казва на царица Йоанна: Това ми напомня на бягството към Варен” (през юли 1791 г. крал Луи XVI и Мария-Антоанета с децата си бягат тайно от Тюйлери, за да се спасят от революционерите, които все пак ги залавят и обезглавяват).
Локомотивът и двата вагона с царското семейство тръгват от гара Казичене, придружавани от съветски конвой. Въпреки страха от репресии, на гарите по пътя се чуват думите на хората към Йоанна: „На кого ни оставяш".
Семейството тръгва с няколко куфара и каси с лични вещи. Оставих най-скъпите предмети, всичко, което най-много обичах, дори книгите си, разказва години по-късно царица Йоанна. Успява да вземе тайно два предмета - копие от филма с погребението на цар Борис ІІІ, единствено запазено копие, и екземпляр от тома, посветен на 25-годишнината от царуването на цар Борис ІІІ.
Комунистическата пропаганда обявява, че царското семейството ще получи 5 милиона лири стерлинги след напускането на страната, което никога не се случва.
През нощта влакът минава през Пловдив. На гара Свиленград машинистът спира влака и отказва категорично да изведе българския цар от страната. Два часа чакат турски локомотив, който да изведе влака от България напът за Истанбул. С кораба Аксу Йоанна с децата пристига в Александрия, Египет, където са нейните родители - италианският крал Виктор Емануил Трети и кралица Елена. Там остават 5 г. След сватбата на Симеон II с доня Маргарита Гомес-Асебо през 1962 г. Йоанна се установява в прочутата вила "Янтра" в Ещорил, Потугалия.
През 1993 г. Йоанна се завръща за първи път в България след 47 години изгнание, придружена от дъщеря Мария Луиза. Посрещната е от стотици хиляди българи, които скандират името и това на Симеон. На 28 август, когато се навършват 50 години от смъртта на цар Борис III, Йоанна се покланя пред гроба му в Рилския манастир.
Йоанна Българска умира на почтената 92-годишна възраст. Погребана е там, където е дала обет като млада - в църквата „Св. Франциск“ в Асизи, където е венчана. До последния си ден е обичала България и винаги я е наричала „моята втора родина“.
Симеон ІІ се завръща в България за пръв път след изгнанието си през 1996 г. след 50 г. изгнание, посрещнат с цветя, национални знамена и възгласи „Искаме си царя!”.
Последвайте ни
3 Коментара: