Преизчисляване на пенсиите предвиждат два от първите законопроекти, които бяха весени в новия парламент още в първия ден от работа му, пише "Труд".

Пенсиите, отпуснати за трудова дейност до 31 декември 2017 г. да бъдат преизчислени на база средния осигурителен доход за 2018 г., който е 889,90 лв., предлагат депутатите от БСП.

От “Изправи се БГ! Ние идваме!” също предлагат преизчисление на пенсиите със средния доход от 2018 г., но това да важи за отпуснатите пенсии до края на 2019 г. В предложените от ИБНИ нови текстове в Кодекса за социално осигуряване е посочено, че промяна в пенсиите ще има само, ако е благоприятна за пенсионерите.

През 2019 г. средният осигурителен доход е по-голям от този през 2018 г., така че за хората, пенсионирали се през 2019 г. реално увеличение на пенсиите няма да има. Според вносителите необходимите пари за преизчисляване на пенсиите са 185 млн. лв. на месец. Предложението и на двете партии предвижда промяната да влезе в сила от 1 септември, т. е. само до края на тази година ще бъдат необходими 740 млн. лв. допълнително за пенсии.

Друго предложение на ИБНИ за промени в КСО предвижда ваучерите за храна в размер на 300 лв. да важат и за хората с минимална пенсия от 300 лв.

В момента помощта се отнася само за пенсионерите, които получават между 300,01 лв. и 369 лв. При евентуално приемане на текстовете ваучери за храна ще получат още 733 хил. пенсионери, които взимат минимална пенсия от 300 лв. Това прави близо 220 млн. лв. допълнителен разход за бюджета.

Заедно с преизчисляването на пенсиите необходимите допълнителни пари за предложените промени само за тази година са близо 1 млрд. лв. С промени в Закона за личната помощ от ИБНИ връщат отменените в края на миналата година текстове, което ще позволи на хората с увреждания да имат личен асистент и в празничните дни, и след 17:00 ч. в делничните.

Предлагат и увеличение на заплащането на личните асистенти. За групата над 65 години Пишат как възрастните да учат и работят Ще повишават квалификацията им

Как възрастните хора над 65 години да работят и да продължат да учат ще пише в национална стратегия. Това предвижда изцяло нов закон за възрастните хора, който е внесен в парламента от депутатите от БСП. На всеки три годни Министерски съвет да внася в парламента доклад за изпълнение на тази стратегия, предвижда проектът.

Освен писането на стратегия, предложението на БСП предвижда разрастване на бюрокрацията и по други направления. Например работодателите заедно с министерството на труда ще трябва да изработят програма и мерки за защита на възрастните хора от дискриминация на работно място, ако предложението на БСП бъде прието. И то при положение, че никой над 65 години не се е оплакал от дискриминация.