Спецсъдът отложи за септември старта на делото срещу тримата сирийци, които бяха задържани на границата с Турция и обвинени в тероризъм. Причинаната е, че те са получили предния ден преведен на арабски обвинителния акт, а изискването е това да стане не по-рано от 7 дни преди делото, съобщава "Монитор".

Според обвинението Алмохаммад Абдулхамид, на 20 г., Ал Абдалах Фади, на 22 г. и Ал Фанди Ясим, на 25 г., които имат статут на бежанци в Германия, имали намерение да се върнат в в Сирия и да се включат в терористичните организации "Мюсюлмански братя" и ИДИЛ. Прокуратурата твърди, че целта им била да извършат терористични действия, включително против чужда държава. В GSM-ите им са открити множество снимки на бойци от ДАЕШ, както и техни комуникации, в които има реплики като: "…само дето в работата има риск, забранен в международен мащаб", "идвам при теб и умирам преди теб".

Защитата на сирийците поиска от съда те да получат разпечатани на хартия телефонните им разговори на арабски, за да си припомнели кой с кого е говорил и какво е казал. Съдът разреши това, както и другото искане на адвокатите - да бъдат преведени на арабски разпитите на свидетелите по делото и подсъдимите да получат тези материали.

Сирийците бяха доведени с вериги на краката, но съдът разпореди на охраната да ги премахне в съдебната зала. Подсъдимите вече са без бради и с модерни прически. И тримата не престанаха да се усмихват по време на делото. Пред съда те заявиха, че като се запознаят с обвинителния акт и материалите по делото, ще кажат становището си. „В обвинителния акт има отрицателни неща, но има и такива, които ни оневиняват“, заяви пред съда подсъдимият Ясим. Скандално прозвуча изявлението на един от тримата адвокати. „В обвинителния акт пише, че в телефоните им имало снимки на мюсюлмански бойци, но не е казано кои са тия бойци. В Сирия се води война, нормално е хората да са облечени в бунтовнически дрехи, те перманентно воюват“, заяви адвокат Володя Йотов. Според колегите му прокуратурата не е изяснила в какви престъпления са щели да участват и срещу коя точно държава.

„Искането за връщане на делото е неоснователно, няма съществени процесуални нарушения в изготвянето на обвинителния акт. Той отговаря на изискването за законност, обоснованост и мотивираност. Подробно са описани всички факти и действия на всеки от подсъдимите. Няма противоречие между фактическото и правно обвинение, както и в обвинителния акт“, заяви пред съда прокурорът по делото.

Сирийците бяха задържани през февруари т.г. при опит да преминат нелегално българо-турската граница при Свиленград. Преди това те пробвали да влязат в Турция през Гърция, но не успели. Дошли в България и оттук тръгнали отново към Турция.