Пригответе джинджифилова вода, излекувайте главоболието и други болки
Коренът на подправката джинджифилможе да се похвали с противовъзпалителни, аналгетични, успокояващи и антиоксидантни свойства, които го правят ценен за здравето на тялото. Джинджифилът е ароматно растение известно и използвано от древни времена, защото са били известни полезните и лечебните му свойства, които го отличават, но и за много рецепти, които можете да използвате в кухнята. За да бъдем точни ще поясним, че това е клубен с пикантен отличителен вкус, и затова е особено обичан по целия свят. Но как може да се лекуват главоболие , смущения и други болки с джинджифилова вода? Ето и неговия състав.
И това е интересно! Детокс на черния дроб с магданоз и мента. Четете още полезни съвети и интересни новини на най-полезния здравен сайт Zdrave.to
Хранителни свойства на 100 грама: калории 336 ккал; въглехидрати 71,62 г; мазнини 4,24 г; протеин 8,98 г; захар 3,39 г.
Хранителните качества на корен от джинджифил, са многобройни: той съдържа в действителност, различни хранителни вещества, полезни в борбата с различни заболявания и затова може да се предпази тялото. Джинджифилът съдържа вещества като лимонена киселина и гингерол: последния, особено, е най-важното, тъй като осигурява пикантен вкус и има противовъзпалително, антиоксидантно и аналгетично свойство и е много полезно за тялото. В допълнение джинджифилът съдържа витаминния В комплекс, витамин С и минерални соли като калций, фосфор, алуминий и хром. В допълнение, той е беден на калории и има аминокиселини – като триптофан и ниацин – линолова киселина и ензими като протеаза.
Лечебни свойства
Джинджифилът е следователно помощно средство за лечението на патологии, като ревматоиден артрит – могат да бъдат предотвратени с определени храни -остеоартрит, главоболие, мигрена, напрежение, свързани със състояния на стрес и други хронични възпалителни разстройства: специално, ние говорим за ползите от джинджифиловата вода.
Тя е лечебна напитка, с възможност за концентриране на ползите от това ароматно растение с тези на полезните лимони и натуралния мед: в действителност тази напитка е в състояние да противодейства на действието на простагландина, вещество причиняващо мигрена и възпаление на кръвоносните съдове в мозъка.
Но лечебните свойства на джинджифила не свършват дотук: този вид вода е също един много добър тоник за храносмилателната система, може да даде облекчение в случай на стомашно-чревни нарушения – като лошо храносмилане, болки и газове, както и да се стимулира циркулацията на кръвта, противодейства на образуването на разширени вени. Джинджифиловата вода също е едно от естествените средства за защита, които трябва да се използват срещу мускулни и ставни болки и ускоряване на метаболизма и за по-лесно отслабване.
Рецепта
Но каква е рецептата за джинджифиловата вода? Приготвянето на този хидратираща напитка включва съставки, които лесно могат да се намерят: 5 супени лъжици пресен джинджифил – около 50 грама; 3 чаши вода – 750 милилитра; сока на половин лимон и две супени лъжици пчелен мед . Как да процедираме? Измийте добре и настържете корена на джинджифила, за да го добавите към вряща вода, която ще се поддържа на слаб огън за около две минути. След като сте готови, изключете и изцедете сока от половин лимон и добавете органичен мед. Можете да приемате тази инфузия както топла, така и студена, в количество около две или три чаши на ден.
Противопоказания
И накрая, има контраиндикации, които трябва да имате предвид: джинджифиловата вода всъщност има много предимства, но в някои случаи може да има странични ефекти. Някои примери? Добре е да се избягва при колит, болестта на Крон, язва на дванадесетопръстника и бременност, когато това може да попречи на образуването на хормона на плода. Джинджифилът може също така да пречи на приема на определени лекарства, като за диабет или за кръвоносна система. Поради това е препоръчително да се консултирате с Вашия лекар, преди да започнете приема на джинджифилова вода, и във всеки случай не прекалявайте с дозите, които трябва да се вземат.
Последвайте ни
0 Коментара: