Създател на проекта “Рент-a-Баба” е Стела Балджиева. На 34 години, с две деца и енергия като за още поне шест. Родом от Бургас, щастливо омъжена в Пловдив. Редовен докторант към Университета по хранителни технологии, с две магистратури зад гърба си. От години работи на свободна практика, защото семейството винаги е на първо място. 

В свободното си време обича да спортува, а също и да готви - колкото по-здравословно, толкова по-добре. Поддържа сравнително успешен блог, в който споделя рецепти и идейки от мама за мама. Именно благодарение на кулинарната страница проектът “Рент-a-Баба” успява да добие популярност.

Свързах се със Стела в социалните мрежи, а тя се оказа много отзивчива. Интересно е, че точно днес нейният син става на 1 г. (23 октомври). Пожелаваме му да е жив и здрав, много да ги радва вкъщи и все така да е вдъхновение на мама и тати. А ето какво ни сподели тя.

- Как се роди идеята за Рент-а-Баба?

- Съвсем спонтанно, след години общуване с други родители. Откакто съм майка, предпочитам компанията на други майки, за да може детето да си има подходяща среда. Обсъждат се винаги едни и същи теми и основната сред тях е: “Какво правим, когато детето е болно и не може да ходи на градина/училище”. Усетих, че това е голям проблем, защото не всеки може да лавира успешно между всичките си социални роли и ангажименти. Някак естествено е майката първо да помоли своята майка или свекърва за помощ с децата, а когато тях ги няма, какво се случва, когато няма баба на разположение? В повечето случаи - пълен хаос. От друга страна, все виждам самотни възрастни дами и господа по пейките в парковете, които търсят начин да заговорят някого

Замислих се защо да няма връзка между тях, след като и двете страни имат нужда едни от други. Така се роди идеята за “Рент-a-Баба”.

- Защо точно това име?

- Името измисли моят съпруг. Асоциацията му беше с рент-а-кар индустрията, т.е. колите под наем. Стори ни се много грабващо вниманието и като цяло името срещна бурно одобрение, но имаше и хора, които не го приеха добре. Сметнаха го за обидно, за недостатъчно уважително, а всъщност ние никога не сме искали друго, освен да бъде закачливо и ясно да подсказва какво може да се открие в платформата. 

За нас думата “баба” е заредена с много положителни емоции, в никакъв случай не желаем да се приема като неуважение. Да, ние се обръщаме с “госпожо” или “господине”, но няма нищо по-сладко от това да чуеш едно детско гласче да казва “бабо” или “дядо”.

- Как се прие от “бабите”?

- Особено добре! Много възрастни дами се обадиха, дори намериха личния ми профил в социалните мрежи и ми писаха там, за да ме поздравят. 

Винаги ми разказват за техните деца и внуци, за опита си, за това колко обичат децата

Всяка история е минала лично през мен, преди да достигне до платформата и да бъде регистрирана жената. Това се превърна в един проект с душа, защото в него се включват хора с широки сърца, които имат много любов за раздаване.

- С какво се сблъскахте, за да осъществите тази идея? 

- Признаваме, че се сблъскахме с редица трудности. Първо, никой IT-специалист не желаеше дори да ни се усмихне за бюджета, с който разполагахме. Не бяхме наясно с цените на подобен тип услуги, но се оказа, че за нашата идея е необходим 5 пъти по-висок бюджет. Щастливи сме, че приятел ни срещна с човек, който има четири деца и огромно сърце и се съгласи да работи с нас. Вярно, бавно, но с голяма грижа към детайла и много търпение. Често посред нощите, защото и на нас ни е трудно с две деца и куп други ангажименти. След това дойдоха административните пречки - оказа се, че не можем да правим нещо благотворително, без това да фигурира документално

Сблъскахме се с тромавата процедура за основаване на фондация. Документите ни се движеха от адвокат, но дори и с негова помощ пак ни връщаха многократно. След това, когато най-накрая бяхме готови и вписани в съответните регистри и вече можехме да подадем заявление за съвестна работа с лични данни, от въпросната комисия изгубиха нашите документи и се наложи отново да чакаме

Отделно, проектът доби толкова голяма популярност много преди същинския му старт, което наложи допълнителна работа върху сайта и повишаване на технологичните му възможности, което означаваше все повече забавяне. Все пак вече всичко е зад гърба ни и можем най-накрая да поканим хората в сайта на Рент-a-Баба. 

- Разкажи повече как може да се използва сайтът и от двете страни.

- Платформата е много лесна за употреба, максимално опростена. Страницата е достъпна на интернет адрес rent-a-baba.com

Не се изисква регистрация, не се дължат никакви такси

Влизате, намирате се взаимно и стискаме палци да се харесате. Публикували сме подробни разяснителни статии в нашия блог относно възможностите, чрез които родителите да си гарантират максимална сигурност. Обяснили сме и на самите участници какви са законовите процедури за приемане на подобен тип ангажимент. Сайтът е разделен на категории:

“Баба ще ги гледа”, където ще откриете хората, предлагащи грижа за деца;

“Баба ще ви сготви” - в помощ на заетите домакини, които искат да спестят поне една задача;

“Баба ще изпрати” - тук приемаме всякакви заявки за възрастни дами и господа, които могат да изпратят по куриер своята продукция от селския двор, ръкоделия, плетива, дори мебели и специфични майсторски услуги от някой сръчен дядо;

“Мама търси баба” - ако родителите не откриват подходящ човек или в тяхното населено място няма кандидати, може да ни пишат и ние ще публикуваме тяхното търсене.

Регистрацията е много лесна - чрез секцията “Включете се” се попълват необходимите данни. Ние обработваме всяка заявка ръчно и до 72 часа тя става активна в сайта. Оправяме грешки, оформяме снимки, питаме за подробности. 

Телефонът за връзка е 0883 326 788. Публикуван е и в сайта и е на разположение за всички дами и господа, които не могат да се справят сами.

- Как откликнаха хората на това? Има ли някоя интересна история, която да разкажеш?

- Попаднахме на много истории. Трогнахме се от няколко дами, които разказаха за техните починали майки и колко им е болно, че децата им няма да си имат баба. Трогнахме се от една самотна майка, която е уважаван професионалист, но работното й време не позволява безпроблемното взимане на детето от детска градина. 

Трогнахме се от възрастни дами, които плакаха за своите деца, които живеят на хиляди километри

Възхитихме се на отличната форма на някои дами в по-зряла възраст. Останахме впечатлени и от това какви хора се включиха - имаме директор на къща-музей, пенсионирани педагози и дори университетски преподаватели, художници, една дама дори посочи “прилични певчески способности”. Хората споделяха лични неща, които са важни за тях, и това ни докосна. 

Писаха ни много внуци, синове и дъщери, които предложиха своите баби

Дори имаме търсене за възрастни дами и господа, които да правят компания на домашни любимци! Сигурни сме, че ще се включат много колоритни личности, които имат какво да дадат на подрастващото поколение.

- Значи скоро очакваме и първите отзиви.

- Бихме били безкрайно щастливи да ни пишат или да ни се обадят, ако сме помогнали да намерят своята баба или своето внуче! Искаме да внесем радост в домовете, в които такава няма. Мечтаем си за по-малко часове на таблета и пред телевизора. 

Искаме да виждаме усмихнати пенсионери, които са заредени с енергия и нов смисъл в ежедневието си

Много ни се иска хората да станат по-малко самотни и да се спре фиксирането в социалните мрежи и виртуалното общуване, което не носи никаква топлина. Една възрастна дама или господин могат да предложат куп други забавления за децата и те не бива да бъдат лишавани от тази възможност.

Подготви Цветелина ТОТЕВА

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук