Всяка година преди началото на зимата опасността от грипна епидемия застрашава немалка част от работоспособното население на страната. Щамовете, които циркулират всяка година, са различни и това, че си се ваксинирал тази есен, не означава, че няма да се разболееш от грип през следващата. Как да се предпазим от грипния вирус, трябва ли да се ваксинираме и кои са най-рисковите групи хора - по тези въпроси разговаряме с проф. д-р Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.
„По това време на годината обикновено започва да се увеличава броят на болните с остри респираторни инфекции. Това обаче не е грип и не можем да говорим за грипна епидемия. Така е в цялата страна”, коментира проф. Кожухарова.

„Миналата седмица броят на регистрираните заболявания е почти два пъти по-висок в сравнение с предходната и тази тенденция ще се запази до края на годината. По-нататък в този сезон очакваме да се появи и задължителната ежегодна грипна епидемия. Традиционно в България и в нашия географски регион това се случва в края на календарната година и началото на следващата. Бих могла да предположа, че това ще е към края на годината, но грипът е много труден за предсказване. Затова и сега е подходящ моментът хората да се ваксинират, ако имат желание, разбира се, особено възрастните, за да се предпазят от грипа“, подчерта още проф. Кожухарова.

Според националния консултант щамовете, които ще ни разболяват тази година, са т.нар. свински грип и представителят на грипните вируси тип Б – „Брисбейн”.

„Най-често симптомите на болестта са отпадналост, температура над 38 градуса, загуба на апетит, гадене и повръщане, хрема и болки в мускулите. За да се избегнат усложнения, е препоръчително хората, почувствали някои от тези симптоми, да потърсят лекарска помощ“, съветва известният епидемиолог.

- Проф. Кожухарова, сигурно вече знаете с какви вируси се сблъскахме през летните месеци.
- Всяко лято в България наблюдаваме повишаване на чревните инфекции, бактериални, вирусни. Това лято бактериалните инфекции даже бяха по-малко от обичайното, но затова пък имаше летни вирусни диарии, с което се предизвикваше обществен интерес. Това ни даде възможност да припомним какво голямо значение има хигиената, която не е на много високо уважение в България. Особено по морето с липсата на пречиствателни станции, но и с лошите навици, които си носим със себе си от западната част на страната към източната.

- Епидемиолози обявиха, че летните вируси, които ни атакуваха, може да доведат при по-младите хора до развитието на диабет. Каква е истината?
- Има такива научни проучвания, но към момента няма точни данни. Всъщност диабетът и в двата му типа е заболяване, при което не е много ясна първопричината за развитието му. Това са недоказани хипотези все още. При заболявания, при които все още не е ясно защо се развиват, се търсят причините и се правят много изследвания. Има такива научни публикации за връзка между вирусите и диабета, но категорично не е доказано. Ако това търсим, ще се окаже, че безпричинно имаме толкова много случаи на диабет при млади хора, които не са боледували от грип, а са развили заболяването. Някои от моите колеги учени са си позволили да споделят някакви свои хипотези. Лично аз смятам, че
 
не трябва да се създават излишни страхове
 
на хората относно нещо, което не е доказано.

- Свински, птичи грип - това ли са очакваните големи зимни опасности?
- Не, не - голямата зимна опасност е човешкият грип. Последните дни отново се заговори за птичия грип, но нека да ви кажа, че става дума за грип при птиците и опасността е за тях. Сигурна съм, че има готовност да се правят необходимите изследвания и надзор на грипа, защото това е заболяване, което се среща и при животните. В случаите, когато става дума за хора обаче, за да има епидемия, вирусът трябва да бъде адаптиран към човешкия организъм и да се разпространява от човек на човек. Така че нека да ги разделим животинските грипове от човешките.

А човешкият грип е проблем всяка зима наред с другите вирусни инфекции на дихателните пътища, които за съжаление ни е предопределено, че от декември до март месец срещаме голям набор от вируси, включително и грипни. В по-стари времена това е било наистина тежка епидемия, когато са загивали много хора. По принцип грипът е заболяване, на което не бива да се разчита, че ще мине от само себе си и доста пъти много подло действа. Така че трябва да ви кажа със съжаление, че и досега умират хора. Инфлуенцата, наричана така преди години, се предизвиква от определена група вируси, те са грипни и оттам идва името му. Това са вирусните инфекции на дихателните пътища, при които винаги има риск от възникване на усложнения, за разлика например от обикновената хрема.

- Трябва ли да правим разлика между бацили и вируси?
- Ние сме дали на света бацилус булгарикус, а това е
 
един много обичан и уважаван бацил
 
За съжаление и други бацили даваме от време на време на света и това е факт. В микросвета съществуват бактерии, които понякога наричаме бацили, съществуват и вируси, съществуват и още по-мънички частици. Това са все някакви форми на микроживот, а те се различават от биологична гледна точка. От клинична гледна точка се различават по това дали предизвикват заболявания или не, а някои от тях са дори полезни, както въпросният булгарикус.



- Вие самата какви превантивни мерки предприемате, за да ограничите възможностите да заболеете от грип?
- Ваксинирам се всяка година, от много години го правя, и ваксинирам членовете на семейството си - така сме се разбрали.
По принцип се отнасям положително и към всички български традиции и способи на народната медицина, включително и когато става дума за чая на баба с мед. Ако обаче към това добавим и възможностите на медицината, категорично нямам нищо против. Ако вие се ваксинирате и след това ви хване някаква друга вирусна хрема и си сложите лук в носа - проблемът си е ваш. Но за да бъда сигурна, че няма да възникне усложнение, ако се разболеете от грип, бих ви препоръчала първо ваксината и след това всичко останало.

- Не са малко българите, загубили доверието си и в конвенционалната, и в народната медицина, които се обръщат към хомеопатията...
- Хомеопатичните средства не могат да обуздаят вредното въздействие на вирусните епидемии. Това е въпрос, по който смятам, че е безсмислено да се спори. Към хомеопатичните средства се отнасям в общи линии така, както към способите от народната медицина. Те могат да бъдат спомагателни към основните неща, а най-хубавите от тях, които ни дава медицината, са ваксините. Заболявания, срещу които има високоефективни ваксини, фактически могат да бъдат овладени предварително и от това е изключително неразумно да не се възползваме. Затова има задължителни ваксини за децата и благодарение на тях нашите деца вече от доста болести не боледуват. Ако случайно решат да не се ваксинират, което наблюдавахме срещу морбили например. През 2009-2010 г. ние имахме
 
страшна епидемия от морбили
 
само при неваксинираните хора.
Така че това е безспорно доказателство, че ваксините имат своята роля. Хомеопатичните средства не могат да помогнат срещу епидемия от морбили или някоя друга заразна болест.

Не ми харесва, когато започнат да се противопоставят нещата, и то на финансова основа. Всички средства, които използваме, било лекарства или профилактични - медицински или хомеопатични, се продават и струват пари. Така че не мисля, че е хубаво да говорим за лошите фармацевтични компании, при които отиваме да си купим обаче лекарства, когато се разболеем, и за добрите компании, които произвеждат хомеопатични средства - те също не ги подаряват.

- Вируси и биологично оръжие – много страшно звучи тази комбинация...
- Да, много е страшно, дори само да си го помислиш по този начин. Микроорганизмите, особено „най-лошите“ от тях, могат да бъдат страшно оръжие и това е вече сериозен проблем. Става въпрос за биологичното оръжие, което е много опасно. То е пробвано от човечеството още от миналите векове и е действително страшно, защото комбинира действието на много силни и смъртоносни патогенни микроорганизми с неизбежната паника. В миналите години, когато не е имало ваксини, не е имало средства за истинско лечение, когато човекът до теб е оръжие и може да те зарази – много е страшно...

- Нека поговорим пак за грипа - обяснете какви са възможните усложнения от това заболяване.
- Респираторните усложнения са най-чести, но не са единствените. За около седмица на човек му минава болестта и след това тръгва отново на работа. Единственият признак, че е боледувал, е, че в следващите седмица-две не може да се затича или да отиде на екскурзия, защото се задъхва и се изморява лесно, но това е малкото зло и то се случва на всеки преболедувал грип независимо от възрастта.
Обаче ако до края на седмицата не минат оплакванията и дори започнат да се задълбочават, ако температурата стои висока, кашлицата става по-лоша и упорита – това в огромния процент от случаите говори за възникване на пневмония.
 
Пневмонията вече е тежка болест
 
и тя иска категорично лечение от лекар, с антибиотици и в някои случаи може да бъде доста продължително. При малките деца и при възрастните хора пневмонията може да е много опасна и дори да застраши живота им. Ето това не бива да се допуска и може да се предотврати с ваксината. Хората с хронични болести също трябва да се пазят малко повече, защото грипът може да обърка цялото им лечение и да влоши проблемите им.
Съществуват и още по-неприятни и по-тежки усложнения, например засягане на централната нервна система, но това се случва много рядко.



- И при настинка, и при грип – даже някои не правим разлика – обикновено се самолекуваме. Как да разпознаем едното от другото?
- Да, за съжаление е така. Грипът започва много по-рязко и протича по-тежко. В огромния процент от случаите грипът минава за 5-6 дни. В това време се чувстваш много зле, след това още известно време се чувстваш изморен, но това е всичко. Всъщност процентът на хората с усложнения и смърт не е голям, но съществува и не бива да го забравяме.
Когато започне грипната епидемия – да уточним, че в момента в цялото Северно полукълбо все още няма – човек може почти точно да посочи момента, в който се е разболял. До обяд ми беше много добре и изведнъж следобед, като ми стана студено, трябваше да отида да си легна, споделят най-често заболелите. Има много силни болки в мускулите, освен останалите симптоми на инфекция на дихателните пътища – кашлица, хрема, дразнене на гърлото. За грипа са характерни силните болки по цялото тяло, в очите, висока температура и др.
Няма нужда хората сами да си поставят диагноза. Когато се чувстват толкова зле, когато става дума за малки деца и хора в напреднала възраст, е важно да се посъветват с лекаря си. При хората в активна възраст, за които може да се очаква, че ще им мине за 5-6 дни, може да се самолекуват с чайове и аспирини. Обаче не трябва да започват веднага да гълтат антибиотици, защото при грипа няма никакъв смисъл – не помага, а антибиотикът е нещо, което трябва да се използва само по предназначение.
В повечето случаи грипът минава и от само себе си, просто човек трябва да има търпение и да си седи вкъщи. Болните деца да не се пращат на училище и възрастните да не ходят на работа, защото това не е никак добре нито за собственото здраве, нито за околните.
 

Хигиената е много важна
 
Грипните вируси се разпространяват по въздушно-капков път, което означава, че като киха и кашля някой болен в затворено помещение, за много кратко време въздухът се изпълва с вируси и всички, които дишат същия въздух, ги поемат. Затова има едно правило, което трудно го приема нашият народ – трябва редовно да се проветрява помещението, в което има болен човек, не да стои завит през глава на топло и да не отваря ни прозорец, ни врата, да не настине допълнително.
Също е много важно да си мием ръцете – просто с вода и сапун. Важно е и да не кихаме и кашляме в лицето на околните, ако може. Хартиените носни кърпички да се ползват еднократно и веднага да се хвърлят, защото иначе задържат вируса по джобовете ни.
Оказва се също, че навикът да си слагаш дланта пред устата като кашляш и кихаш всъщност епидемиологично не издържа никак, защото по този начин ръцете се замърсяват и вирусът се предава нататък при ръкуване или хващане на дръжката на вратата. По-правилно е да си прикриваш устата в сгъвката на лакътя.
 
 


Поведение по време на болестта
 

Да няма контакт на болните със здравите хора.
Престой в домашна обстановка.
Болничният за грип варира от 2 до 5 дни максимум. В България много работодатели отказват да пуснат своите служители или работници да се лекуват вкъщи, но по този начин те обричат целия колектив, защото болните могат да заразят неограничен брой хора.
В крайна сметка вместо 1 или 2-ма души да бъдат в болничен, може 20 да легнат болни, а тогава фирмата ще загуби в пъти повече, подчерта проф. Кожухарова.
 
 


Обявяването на епидемия е трудно решение
 
Обявяването на епидемия на каквото и да е заболяване е свързано с доста мерки, ограничения, харчене на пари и др. Така че такова решение не се взема лесно, но ако не го вземеш навреме, ще бъдеш обвинен, че не си предупредил хората навреме, което нито един лекар няма правото да прави.
Обявяването на епидемия зависи за какво заболяване говорим. Специално при зимните инфекции, грипа и другите респираторни заболявания имаме много добре действаща система за надзор, при която има определени прагови нива на заболяемостта, т.е. като се разболеят определен брой хора, вече може да се каже, че оттам нататък нивото е епидемично. Но грипът е масова инфекция, което означава, че много хора трябва да се разболеят. От друга страна, има разни болести, които въобще не е редно да ги имаме - например детски паралич, дифтерия. В такъв случай появата на един и на два случая вече е сигнал, че трябва да се действа като при епидемия, обяснява проф. Кожухарова.
 

 
Съвет
 
Добре е през този период да консумираме риба, млечни продукти, месо без видими мазнини, плодове, зеленчуци, пълнозърнести и бобови храни. Добре е да се пият и повече чайове от лайка, липа, ехинацея, джинджифил и куркума, съветва докторката.

 
 
Люба МОМЧИЛОВА, в. ДОКТОР

ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА В."ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА