Грипът с щам „Хонгконг” караме тежко, защото макар и познат, не е бил водещ сред зимната зараза от близо десет години. За това време имунитетът ни към него е отслабнал. Той е преобладаващ към момента в страната и независимо че хората го карат тежко, под 25% от тях вдигат висока температура, обясни националният консултант по микробиология и директор на Центъра по заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев. Вирусолозите обаче са категорични, че всяка имунизация срещу заразата сега, когато е пикът на заболеваемостта, е безмислена, тъй като организмът ни няма да изгради имунитет. За да се предпазим от грип, проф. Кантарджиев препоръчва да проветряваме помещенията, да си мием редовно ръцете, да носим в себе си антибактериални кърпички, да стоим на повече от 1 метър един от друг.
Ако човек рязко вдигне температура, има болки в мускулите, кашлица, затруднения в дишането, бързо трябва да се търси медицинска помощ, съветва още проф. Кантарджиев, и допълни, че всяко самолечение може да доведе до усложнения, като например бронхити и пневмонии.

По думите му грипът има много кратък инкубационен период - симптомите започват да се проявяват между 10-12 до 24 часа от момента на заразяването.



„Първо се покачва температурата до към 38 градуса, след това се усещат болки в мускулите и ставите, също болки в гърлото, суха кашлица и цялостна отпадналост - човек трудно може да излезе в това състояние, губи сили. Важно е да се остане вкъщи до пълното оздравяване”, препоръчва проф. Кантарджиев.

„Ниските температури спират разпространението на вируса, но пикът на грипната вълна тепърва предстои. Ваканцията и студът намаляват разпространението на грипа. Когато хората си останат у дома, когато се намалят до минимум проявите на затворени публични места, тогава грипът намалява”, коментира още специалистът.
 
- Проф. Кантарджиев, вече стана ясно, че грипът не трябва да се пренебрегва и да се сравнява с настинка. Нека да припомним с какво се различават двете състояния.
- Т.нар. настинки обикновено започват постепенно с драскане в гърлото, запушване на носа, леко повишение на температурата, известно общо неразположение. Докато грипът е с внезапно начало, втрисане и бързо покачване на температурата над 38-39 градуса, болки по мускулите и ставите в цялото тяло, тежко главоболие, особено в очните ябълки, сериозно влошаване на общото състояние до пълно безсилие. След това могат да се явят и други симптоми в горните дихателни пътища, но рязкото начало е особено характерно. За броени часове човек се чувства много болен.

- В такива ситуации обикновено посягаме към таблетки срещу температурата и болките. Правилно ли е това ни поведение?
- Те неслучайно се наричат симптоматични средства, т.е. могат да облекчат симптомите, но не лекуват причината за тях. Става въпрос за антипиретиците, препаратите за кашлица и срещу болки в гърлото. Реалното лечение на грипа е високоспецифично, с медикаменти, които блокират развитието на причинителя на заболяването. Има няколко такива лекарства у нас, но важно е лечението да започне в първите 24, най-късно 48 часа след появата на първите симптоми, защото тогава действието на лекарството е особено подчертано. Специфичното лечение съкращава срока на боледуване, намалява опасността от тежко протичане и развитие на усложнения.

- По какво човек може да разбере, че развива усложнения от грипа?
- Ако в рамките на 2-3 дни след началото на заболяването и при адекватно лечение не настъпва подобрение, а напротив – началните симптоми се задълбочават и се появяват нови, може да се подозира усложнение. В такива случаи се налага вторичен преглед и евентуално допълване на лечението.
Подценяването на грипа и включването му в графата на настинките може да изненада много неприятно дори здрави хора. Това заболяване е различно от хремата и фарингита. Вярно е, че грипният вирус също се размножава в горните дихателни пътища, но след това разгърнатото заболяване поразява целия организъм
чрез отделянето на токсични прекисни радикали.
Именно те могат
 
да предизвикат увреждания на белия дроб –
 
пневмония, на сърцето - миокардит, на бъбреците, на мозъка - менингит и енцефалит, на средното ухо. Затова усилията за предпазване от грип си струват, а бързото и адекватно лечение със специфичните противогрипни лекарства при заразяване е задължително.

Картината на сърдечните усложнения е много по-изразена и по-тежка при пациенти с хронична патология - най-вече съпътстващи белодробни заболявания, но и всички останали, увреждащи общото състояние и защитните сили на организма.
Появата на сърдечното усложнение изисква потвърждение с помощта на ЕКГ, ехокардиография и лабораторна диагностика и всичко това проследено в динамика - до отзвучаване на симптоматиката и пълното възстановяване на пациента с цел да не останат трайни промени в засегнатото сърце. За това е необходимо лечението на усложненията да се провежда под контрол на специалист и в болнично заведение.

- Въпреки многото съвети някои хора продължават да се опитват да боледуват от грип на крак...
- Това е вредно и за самия болен, и за обществото. Грипът предизвиква сериозен интоксикационен синдром и за преодоляването му е нужна почивка на легло. Опитите домашното лечение да се пренебрегне, увеличават риска от усложнения и дори от прибавяне на допълнителна инфекция по време,
 
когато организмът е най-слаб
 
От друга страна, никак не е коректно към околните болен от грип да ги заразява в транспорта, в магазина или в офиса.
Есенно-зимните вирусни инфекции са изключително чести поради начина на тяхното разпространение - кихане, кашляне. Бързо се разпространяват там, където хората се събират на голями групи - в транспорта, на работното място, на кино, на театър, боледуват еднакво често и деца, и възрастни, но по-тежко страдат хората с понижен имунитет - такива с хронични заболявания, с трансплантирани органи, с клапни протези.

Симптоматичните средства срещу температура, кашлица и болки са важни, но те не повлияват хода на самото заболяване, защото не въздействат по никакъв начин на самия вирус причинител, за разлика от антивирусните лекарства. Същото важи и за антибиотиците. Те се предписват при бактериални усложнения, които трябва да бъдат установени от лекаря. Иначе грипният вирус не може да бъде „отслабен“ или убит от антибиотик.

- Какви са симптомите на грипа при децата?
- Грипът има известни особености в кърмаческата и детската възраст. При възрастните обикновено началото е с много висока температура, силни мускулни и ставни болки, изразено общо неразположение, тотална липса на апетит. Заболяването започва така внезапно, че човек може да посочи не само деня, но и часа, в който се е разболял.
При кърмачетата обаче едни от ранните симптоми на грип са хремата и кашлицата, които са характерни по-скоро за сезонните вирусни инфекции. Затова има опасност тези симптоми
 
да останат недооценени от родителите
 
и те да се заблудят, че става дума за банална вирусна инфекция. Много характерни за грипа при децата са проявите от страна на стомашно-чревния тракт – повръщане, диария и липса на апетит.

- Доколко тежки са усложненията на грипния вирус в детска възраст?
- Грипът при децата много бързо засяга долните дихателни пътища. Има много проучвания, които доказват, че по време на грипна епидемия между 40-60% от случаите на деца с бронхиолит - възпаление на най-малките въздухоносни пътища в белия дроб,  или пневмония са причинени именно от грипен вирус.

Различават се два вида пневмонии – едната е първична грипна пневмония, дължаща се на самия вирус. Започва много рано, протича доста тежко и бързо може да доведе до дихателна недостатъчност. Вторият вид са насложените бактериални пневмонии, които започват няколко дни след появата на грипа. Децата повторно вдигат висока температура, появява се кашлица и се налага антибиотично лечение.

Друго характерно усложнение на грипа в детската възраст е възпалението на средното ухо или т.нар. отит. Децата, особено кърмачетата, изведнъж стават много неспокойни, вдигат температура, започват да плачат и да въртят главата си - все симптоми за засягане на средното ухо в хода на една грипна инфекция.
Едно от най-тежките грипни усложнения при малките пациенти е
 
засягането на централната нервна система –
 
грипна енцефалопатия, а в най-тежките случаи грипен енцефалит. Появява се неврологична симптоматика - децата стават неспокойни, могат да имат промени в съзнанието, да бъдат сънливи или възбудени и при преглед от лекар се установяват неврологични отклонения. Това състояние е много сериозно и изисква задължително болнично лечение в специализирано инфекциозно отделение.

- Защо все пак грипът не може да бъде оставен без лечение?
- Защото той поразява целия организъм чрез така наречения оксидативен стрес. Вярно е, че грипният вирус се развива и размножава в дихателната система. Но неслучайно първите симптоми не идват от гърлото, носа и белия дроб. Човек внезапно вдига много висока температура с втрисане, има тежко главоболие, което не преминава от обичайните противоболкови средства, чувства се разбит.

Причината е, че когато клетките на имунната система атакуват поразените от грипния вирус тъкани, се отделят токсични прекисни радикали. Те действат по кръвен път, увреждайки мембраните на най-малките кръвоносни съдове - артериолите и капилярите, в целия организъм. Така могат да настъпят усложнения в сърцето, в мозъка, в бъбреците, средното ухо, дори и в стомаха. Това е една от основните разлики на грипа с другите респираторни вируси.
 
____________________________________________________________________________________________________________ 
 
Домашна аптечка
 
Медицинските специалисти съветват да не прибягваме до самолечение при първите симптоми на настинка или грип, но първата стъпка според фармацевтите може все пак да е билков чай и витамини в големи количества под формата на плодове или на хапчета.
При първи болки в гърлото, а в студеното време - даже и още преди да ни е заболяло, препоръката е чай - мащерката е подходяща за кашлица, лайката е добър антисептик, а ехинацеята е мощен имуностимулатор.
Витамин С в големи дози, понеже той е най-добрият имуностимулатор и антиоксидант, някакъв вид парацетамол под формата на топла напитка или пък таблетки, съветват още фармацевтите.
При грип се приемат антивирусни препарати, но е желателно да се предпишат от лекар. При простуда се препоръчват и загряващи компреси, но те предупреждават, че кремовете с етерични масла са за предпочитане пред високоградусовата домашна ракия.
 


Гаргара за болки в гърлото

 
За болки в гърлото се препоръчват гаргари с разреден лимонов сок или с мед, а може и с градински чай. Добро решение е да се смуче топче захаросан мед, но в легнало положение, за да може той да облее задната стена на фаринкса. Още по-добре е да се направи загряващ компрес, който много хора вече забравиха дори как се прави. Начинът е следният: взима се лента памук, сгъната на два или три пласта, намокря се със студена вода и добре се изцежда. Студеното парче се поставя на гърлото, отгоре се притиска с найлон и накрая се завива с шал така, че да няма никакъв достъп на външен въздух, което е тайната на лечебното действие на компреса.
 
 
Народно питие за изпотяване
 
Към 300 г старо вино - червеното е за предпочитане пред бялото, се прибавят 300 г вода, една пълна супена лъжица ляна захар - небет шекер, и пет карамфилчета. Оставя се да ври на тих огън дотогава, докато остане наполовина от течността. Използва се само при възрастни. Изпива се наведнъж поносимо горещо. След това болният ляга в леглото, предварително затоплено с грейки, завива се добре и така лежи до пълно изпотяване. След това тялото му се избърсва с влажна и суха кърпа.
 

Люба МОМЧИЛОВА, в. "ДОКТОР"

ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА "ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА