Проф. Донка Байкова изреди храните, които да не докосваме на морето
Царевицата по плажовете става изключително опасна, твърди експертът
По нейни думи друг голям проблем е, че царевицата се докосва от продавачите с ръце или замърсени ръкавици, които са имали досег с околната среда.
Царевицата е добър източник на витамините В1 и В9 и внася в организма най-вече минералите фосфор и магнезий. Неправилното й съхранение след варене обаче може да създаде много проблеми на туриста и да провали цялата му лятна почивка. "Трябва да сме внимателни и с храната, която приготвяме вкъщи. Тя трябва да се консумира до 2-3 часа след приготвяне, а след това задължително да е в хладилник. Остане ли на топло, може да е много опасна", каза още диетоложката.
От Българската агенция по безопасност на храните обявиха, че всеки ден до 9 септември ще правят проверки на храните, продавани по плажовете на летните ни курорти.
"Тази година има нарушения, но те не са фрапиращи и от такова естество, че да влияят директно на безопасността на храните и здравето на потребителите. Нека летуващите да пазаруват само от регистрирани обекти, а не от хора, които разнасят храни. Да не купуват царевица, която търговци носят в казани и тенджери по плажа. Има специални колички за варена царевица, да се пазарува от тях", посъветва началникът на дирекция "Контрол на храните" д-р Райна Иванова.
Експертът препоръча на туристите по морето и да не купуват сладолед и други храни, които се разнасят по плажа с хладилни чанти. Сигнали за нарушения потребителите могат да подават на горещия телефон на Българската агенция по безопасност на храните - 0700/122 99.
Последвайте ни
0 Коментара: